Elevii din R. Moldova vor studia in continuare istoria romanilor

Elevii din R. Moldova vor studia in continuare istoria romanilor

   ziare.com

Ministrul educatiei de la Chisinau, Mihai Sleahtitchi, a revenit joi cu explicatii in legatura cu studierea istoriei romanilor in scolile din R. Moldova si si-a asumat vina de a nu fi fost suficient de explicit, ceea ce a dat nastere la interpretari gresite si a favorizat politizarea subiectului.

Dupa ce vestea cu privire la cumularea disciplinei "Istoria romanilor" cu "Istorie universala" intr-un singur obiect de studiu a trezit nedumerire, ministrul educatiei, Mihai Sleahtitchi, a considerat ca este nevoie de o explicatie, relateaza UNIMEDIA.

Acesta a organizat joi o conferinta de presa in cadrul careia a dat asiguri ca elevii din institutiile preuniversitare din Republica Moldova vor studia si in continuare istoria romanilor, doar ca aceasta disciplina se va incadra, alaturi de istoria universala, in obiectul de studiu "Istoria".

Ministrul a afirmat ca in curricula scolara nu s-a schimbat nimic in comparatie cu anul trecut. "Istoria romanilor va fi studiata si in continuare in scolile din Republica Moldova. Acest subiect a luat o conotatie absolut nedorita. Am si eu o parte de vina. Nu am fost destul de explicit, iar subiectul a fost politizat", a recunoscut ministrul.

"Am hotarat sa fac unele precizari, pentru a scoate acest subiect din zona politicului si pentru a il intoarce in zona educatiei. Nu s-a schimbat absolut nimic in comparatie cu anul trecut. Formularile “fara istoria romanilor in scolile din tara", "istoria romanilor nu va mai fi studiata in scoli" sunt total gresite. Istoria romanilor ramane acasa. Noi am schimbat forma, nu si continutul", a subliniat Sleahtitchi.
El a precizat ca o parte din manualele de istorie vor fi oferite sub forma de donatii din partea statului roman. Acestea vor fi folosite ca surse pentru informatie suplimentara.

Sleahtitchi a explicat ca a avut loc o decongestionare a curriculei scolare. "Sunt foarte multe obiecte, de aceea am decis sa unim disciplinele care sunt apropiate. Asa s-a intamplat cu aritmetica si geometria - disciplina se numeste acum matematica", a spus ministrul educatiei.

Ministrul Mihai Sleahtitchi a anuntat miercuri, dupa sedinta de guvern, ca disciplina "Istoria romanilor" va fi redenumit "Istoria" incepand din anul scolar 2011-2012. Obiectul de studiu va avea trei componente: 50% spatiul universal, 45% spatiul romanesc si 5% spatiul regional sau local.
 

Sursa: ziare.com

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ANSVSA avertizează: Măsuri obligatorii pentru protejarea animalelor în perioadele de caniculă

astăzi, 08:52

Pe fondul temperaturilor ridicate prognozate pentru perioada următoare, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrage atenția tuturor deținătorilor și cre...

Cununie sau wedding?

astăzi, 08:43

De cum primești invitația la nuntă (acum se trimite electronic) și vezi ambalajul grafic, punerea în pagină și textul în sine, înțelegi ce fel de tratament ți se va aplica, &...

Ce urmează după eșecul Guvernului Veștea. Consultări la Cotroceni și cine este posibilul premier!

astăzi, 08:09

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni, la votul în Parlament, jocul politic se întoarce din nou la Președintele Nicușor Dan. Acesta va convoca din nou consultări cu partidele parlame...