În cursul zilei de joi, poliÈ›iÈ™tii din cadrul Biroului Siguranță Școlară, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului Rutier È™i a PoliÈ›iei Municipiului Dorohoi au organizat o acÈ›iune pentru prevenirea È™i combaterea faptelor de delincvență juvenilă, creÈ™terea gradului de siguranță a elevilor, precum È™i pentru prevenirea absenteismului È™colar.
Activitățile s-au desfășurat în zona unităților de învățământ, din municipiul Dorohoi, prilej cu care au fost identificaÈ›i 17 elevi care absentau de la cursuri, fiind informate unitățile de învățământ de care aparÈ›ineau, precum È™i Inspectoratul Școlar JudeÈ›ean (IȘJ) din BotoÈ™ani, în vederea monitorizării È™i dispunerii de măsuri conform competenÈ›elor.
„De asemenea, au fost verificate 8 societăți comerciale, din zona unităților de învățământ, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 20 de sancÈ›iuni contravenÈ›ionale, în valoare de 5.400 de lei, pentru nerespectarea normelor de conveÈ›uire socială, abateri la regimul rutier È™i nerespectarea prevederilor legale privind obligaÈ›ia agenÈ›ilor economici de a utiliza casele de marcat electronice”, a declarat agent principal de poliÈ›ie Delia NeniÈ™cu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului de PoliÈ›ie JudeÈ›ean (IPJ) din BotoÈ™ani.
Activitățile au fost desfășurate cu sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Botoșani și al polițiștilor de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Botoșani.
(Fotografie ilustrativă de arhivă)
