Ecaterina Andronescu: Intr-o altercatie dintre un profesor si un elev, mai vinovat este profesorul!

Violenta exista in scoli intrucat in intreaga societate este promovat acest gen de manifestare. Aceasta este cauza tuturor altercatiilor in unitatile scolare, dupa parerea ministrului Educatiei.

"Fiecare dintre cei implicati intr-o altercatie are probabil o parte din vina, in proportie diferita, si cred ca trebuie sa caut dincolo de relatia dintre cei doi, in ceea ce se intampla in societate. Din pacate, uitati-va cat de mult se promoveaza violenta in intreaga societate, iar scoala nu se poate rupe de societate, pentru ca este o institutie a societatii", a precizat Ecaterina Andronescu.

Iar in cazul unui act de violenta dintre un profesor si un elev, Ecaterina Andronescu crede ca cel mai vinovat este profesorul, intrucat acesta ar trebui sa dea dovada de maturitate fata de elev.

"In ceea ce priveste relatia dintre professor si elev, eu il gasesc mai degraba vinovat pe profesor decat pe elev, intrucat profesorul este cel care are maturitatea si pregatirea necesara de a incerca sa nu ajunga la o relatie de violenta. Eu, cel putin, nu am avut niciodata vreo altercatie cu studentii mei, pentru ca intotdeauna am stiut sa pastrez o distanta normala", a spus Ecaterina Andronescu.

Ceea ce regreta cel mai mult ministrul Educatiei, din scoala romanesca, este faptul ca se promoveaza mai ales lucrurile negative, intrucat in scoala romaneasca se intampla si multe lucruri pozitive.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...