Dupa comasare, Spitalul Judetean Botosani va avea peste 2000 de angajati!

Conducerea Spitalului Judetean Mavromati a finalizat noua organigrama si structura organizatorica a unitatii ce va functiona dupa comasarea cu Spitalul de Obstetrica si Ginecologie, Spitalul de Copii si Spitalul de Psihiatrie.

Potrivit managerului Spitalului Judetean, Ovidiu Mimor, noul spital va avea 2.150 de angajati si 1.540 de paturi, respectiv 102 paturi spitalizare de zi.

In ciuda numarului mare de salariati, medicul Ovidiu Mimor sustine ca se inregistreaza un deficit de personal la nivelul unitatii.

Managerul Spitalului Judetean a mai precizat ca dupa comasare va avea loc o redistribuire a personalului pe anumite sectii.

"Structura spitalelor care vor fi comasate ramane la fel, adica aceleasi sectii, acelasi personal medico-sanitar. Normarea se face pe intreg Spitalul Judetean. Avem derogare si aprobarea de la Consiliul Judetean ca normarea sa se faca la 12 paturi un medic si la 10 paturi un asistent si a fost facuta normarea ca atare si la celelalte spitale. Unele sectii sunt supranormate cu asistente, iar altele din Spitalul Judetean viitor sunt subnormate si atunci se va face o redistribuire. Numarul posturilor vacante ramase dupa normativ sunt destul de mari, dar noi trebuie sa ne incadram in bugetul pe care il vom semna cu Casa si vom face repartitia", a spus medicul Ovidiu Mimor, managerul Spitalului Judetean.

Dupa aparitia Hotararii de Guvern privind comasarea spitalelor, act ce ar trebui sa apara in cateva zile, noua structura organizatorica si organigrama va trebui avizata si de Ministerul Sanatatii.
 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...