Dumitru Zmau: "De maine voi fi un om liber, un alt om, care se va dedica familiei"

Seful Politiei Rutiere, comisarul sef Dumitru Zmau, implineste astazi 55 de ani. Odata cu implinirea acestei varste, dupa 37 de ani de cariera in cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, Dumitru Zmau se va pensiona, la limita de varsta.

De-a lungul carierei sale, Zmau a fost primul presedinte al organizatiei sindicale, dar si  presedinte al Filialei Teritoriale a Corpului National al Politistilor.

Dumitru Zmau spune ca va urma o perioada in care va incerca sa se acomodeze cu noul statut, acela de "om liber", si se va dedica familiei si afacerilor pe care le are.

"La fel ca si copilaria, adolescenta, si pensia este o etapa a vietii pe care trebuie sa o ducem cu fruntea sus. Anii in care am fost politist au fost ani frumosi, pentru ca eu am facut aceasta meserie cu pasiune si sunt constient ca va urma o perioada mai grea in care va trebui sa ma acomodez cu noul statut, pentru ca pana acum am fost mereu conectat la viata de politist, la evenimente. Chiar si atunci cand eram in concediu, daca era vreun eveniment sunam. De maine voi fi un om liber, un alt om, care se va dedica familiei, copiilor, si mai tarziu cand acestia se vor casatori, nepotilor. Am si un regret, ca in toti anii de cariera nu am reusit sa salvez mai multe vieti omenesti", a spus comisarul sef Dumitru Zmau.

El i-a predat deja prerogativele comisarului sef Mihai Ghiorghi, pana la organizarea concursului.
Dumitru Zmau va petrece astazi la un restaurant din Botosani, alaturi de prieteni, colaboratori, si colegi.

Stiri Botosani ii ureaza La multi ani!
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...