DSVSA Botoșani ne liniștește: Resturile de animale găsite la Suceava nu provin de la abatoare autorizate din județul Botoșani!

DSVSA Botoșani ne liniștește: Resturile de animale găsite la Suceava nu provin de la abatoare autorizate din județul Botoșani!

 Minodora Vasiliu  

În urma verificărilor efectuate de inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Botoșani la abatoarele din județ, s-a concluzionat că resturile provenind de la mai mulți cai, găsite pe malul râului Siret, în localitatea Fântânele, din județul Suceava, nu provin de la cai care au fost abatorizați în unități din Botoșani.

Controlul a fost demarat după ce autorităţile din Suceava au fost sesizate cu privire la oasele de cal aruncate la Fântânele, având suspiciuni că ele provin din Botoşani.

Pe raza județului Botoșani au fost verificate cinci abatoare.

"Din verificările efectuate pe raza noastră de competență nu există indicii că acele resturi de animale ar proveni de la abatoare autorizate din județul Botoșani", a declarat Minodora Vasiliu, directorul Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Botoșani.

Autoritatile sanitar-veterinare din Suceava si Botosani au intrat in alerta, dupa ce sute de oase de cal au fost descoperite pe malul raului Siret.

Se pare ca resturile provin de la abatoare clandestine, care au functionat doar in preajma sarbatorilor de iarna. Mai grav este ca nu se stie in ce conditii au fost sacrificate animalele sau daca erau sanatoase.

Politia si Garda de Mediu au demarat o ancheta. Peste 400 de picioare de cai si cateva cranii au numarat reprezentantii autoritatilor. Alerta a fost data dupa ce localnici au vazut ramasitele si, ingroziti ca se vor imbolnavi, au sunat la politie.

Inspectorii Garzii de Mediu au ajuns la concluzia ca resturile de animale au fost aruncate undeva pe malul drept al raului Siret, iar apa le-a luat de acolo si le-a imprastiat pe o jumatate de kilometru.

Oamenii cred ca resturile au fost aruncate de curand, pentru ca la inceputul lunii decembrie prin zona au circulat utilajele primariei, iar muncitorii le-ar fi observat.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...