Dragnea explică de ce premierul nu se întâlneşte cu emisarul american: "Victor Ponta e plecat din ţară"

Vicepremierul Liviu Dragnea a anunţat, în această dimineaţă, că premierul Victor Ponta "este plecat din ţară", acesta fiind motivul pentru care nu se întâlneşte cu Victoria Nuland, numărul doi din Departamentul de Stat american. "Poate dl. Ponta este într-o vizită oficială", a răspuns vag Dragnea, întrebat unde a plecat premierul.

Victoria Nuland începe azi o vizită de două zile în România, parte a unui turneu european. La Bucureşti, oficialul american doreşte să discute despre "consolidarea statului de drept", potrivit unei informări făcute de Departamentul de Stat. Mai multe despre această vizită aici.

Unul dintre cei mai influenţi diplomaţi americani, Nuland va avea o întrevedere cu preşedintele Traian Băsescu şi cu ministrul de Externe, Titus Corlăţean, acestea fiind singurele întâlniri cu lideri politici confirmate până în acest moment. Printre temele întrevederilor lui Nuland cu oficialii români se va număra şi consolidarea statului de drept, o discuţie care vine după o serie de modificări controversate la Codul Penal adoptate de Camera Deputaţilor şi criticate inclusiv de misiunea americană din România, pe motiv că reprezintă un pas înapoi pentru România - o reacţie greşită, în opinia premierului.

Contactat joi de gândul.info pentru a preciza dacă are în program întâlnirea cu asistentul pentru Afaceri Europene şi Eurasiatice al Secretarului de Stat american, Victoria Nuland, prim-ministrul Victor Ponta a sugerat că răspunsurile se află exclusiv la Ministerul de Externe. "Fiind vorba de Departamentul de Stat al SUA, toate detaliile le puteţi avea de la MAE! Mulţumesc!", a evitat Victor Ponta un răspuns tranşant.

Întrebat ulterior dacă programul său include această întrevedere, având în vedere că, în 2012, s-a întâlnit cu predecesorul lui Nuland, Philip Gordon, premierul nu a mai dat niciun răspuns.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...