Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

Doi pompieri botoșăneni, care au demonstrat că spiritul de salvator nu se oprește odată cu încheierea programului de lucru, au fost recompensați, astăzi, în cadrul unei ceremonii organizate la sediul Ministerului Afacerilor Interne, cu ocazia sărbătoririi Zilei Drapelului Național.

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, au primit diplome de apreciere din partea ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în semn de apreciere pentru curajul, profesionalismul și spiritul civic de care au dat dovadă prin intervențiile lor, desfășurate în timpul liber, pentru salvarea de vieți și bunuri.

Pe 24 aprilie a.c., aflat acasă după o tură de 24 de ore, plutonierul Daniel Manole, din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani, a intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din localitatea Cerbu, comuna Copălău. A mobilizat imediat localnicii și a organizat un lanț uman pentru alimentarea cu apă, astfel încât flăcările să nu se extindă de la anexa cuprinsă de incendiu la locuință. În același timp, împreună cu sătenii, a evacuat animalele și buteliile aflate în apropierea focului, eliminând riscul unei explozii și limitând pagubele până la sosirea echipajelor de intervenție. Datorită reacției rapide și efortului comun, casa și animalele au fost salvate.

 

Pe 26 februarie a.c., sergentul major Ruben Corneliu Anănuță din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, a acționat pentru localizarea unui incendiu izbucnit într-o locuință din localitatea Dersca. Deși nu era de serviciu, s-a deplasat imediat la locul evenimentului și a intrat în casă, unde flăcările și fumul dens făceau intervenția extrem de dificilă. Împreună cu un alt tânăr, a acționat cu stingătoare și a reușit să localizeze incendiul înainte ca acesta să cuprindă întreaga locuință. Totodată, a evacuat o butelie din interior, înlăturând pericolul producerii unei explozii. La sosirea echipajelor de pompieri, incendiul era deja ținut sub control, iar locuința fusese salvată.

Prin acordarea acestor distincții, conducerea Ministerului Afacerilor Interne a apreciat curajul, profesionalismul și spiritul civic de care cei doi pompieri au dat dovadă, demonstrând că misiunea de a proteja și salva oameni și bunuri nu se încheie odată cu terminarea programului de lucru.

Gesturile lor reprezintă exemple de devotament, responsabilitate și implicare, valori care definesc profesia de pompier și inspiră întreaga comunitate. Felicitări celor doi salvatori pentru această recunoaștere pe deplin meritată!







 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...