Dispute in CL pe marginea preluarii Spitalului TBC de catre Spitalul Mavromati!
Stiri Botosani Thursday, 26 May 2011 ActualitateCu toate acestea, proiectul a trecut, primarul Catalin Flutur precizand ca este o masura buna, in conditiile in care Spitalul TBC nu ar fi reusit decat o clasificare de rang 5.
"Noi am avut pe ordinea de zi si luna trecuta un proiect de hotarare asemanator. Dar l-am scos de pe ordinea de zi pentru ca am cerut precizari de la Ministerul Sanatatii, care au venit si sunt foarte clare. Din punctul meu de vedere, clar este in folosul comunitatii pentru ca Spitalul TBC, indiferent ce am fi facut noi, cu chiu cu vai ar fi putut fi incadrat intr-un spital de rang 5. In momentul in care devine sectie a Spitalului Judetean, confera acel culoar ca Spitalul Judetean sa fie categorisit in spital de categoria a 3-a, ceea ce inseamna o finantare cu minimum 30 la suta mai mare decat categoria a 5-a", a precizat Catalin Flutur, care a adaugat faptul ca printre cele mai vizibile modificari ar fi disparitia postului de director si a celui de contabil-sef.
"Optiunea noastra este cea mai buna in aceste conditii. Dispare un post de director si unul de contabil-sef, care se pot insa transforma in alte posturi. Noi dam o unitate care nu are niciun fel de datorie, manageriata corect, si multumesc conducerii Spitalului TBC si Consiliului de Administratie de acolo pentru activitatea desfasurata", a conchis primarul municipiului Botosani.
In replica, social-democratul Gheorghe Vazdoaga si-a manifestat dezaprobarea fata de adoptarea acestui proiect, declarand in penul sedintei ca miza trecerii la Spitalul Judetean este alta, facand referire la externalizarile serviciilor.
"Nu cred ca problema finantarii este problema numarul 1. Stau si ma intreb, daca adunam alocatiile bugetare de la fiecare spital in parte, daca facem o singura entitate, care va fi suma alocata. Cred ca dedesubturile sunt altele. Este mai usor, cand ai o entitate extrem de mare, sa faci externalizare de servicii sau alte lucruri. Spitalul Judetean, stim cu totii, a fost extraordinar de prost condus si administrat. Iar acum, cand este o singura entitate care mai are vreo 6 sectii aruncate la nu stiu cati km, ma intreb cum va fi administrat. Eu ma gandesc cu groaza cum vor arata aceste spitale peste 2-3 ani. Cred ca este cea mai proasta solutie care putea fi luata de Ministerul Sanatatii. Si mai ales aruncarea responsabilitatii la organele locale, cand de fapt specialistii sunt acolo, nu in CL si nici in CJ", a declarat Gheorghe Vazdoaga.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!
La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...
Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!
La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...
Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”
În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.91 secunde