Directorii de scoli, somati de sindicate sa nu intocmeasca alte state de plata!

Liderii de sindicat au transmis deja o adresa tuturor directorilor de scoli, prin care i-au somat sa intocmeasca statele de plata conform statelor de functii pe luna februarie, care deja au fost avizate. In cazul in care nu se vor conforma, liderii de sindicat anunta ca vor deschide actiuni in instanta.

Profesorii din Botosani sunt hotarati sa nu cedeze si spun ca vor continua protestele pana cand vor primi pe carduri salariile integral, cu tot cu cresterea de 33%, castigata prin hotarari judecatoresti.

Ministerul Finantelor a virat, in conturile Trezoreriei, in cursul zilei de vineri, suma de 4,4 milioane de lei, prin transfer din trimestrul III in trimestrul I, necesarul de fonduri la nivelul judetului Botosani fiind de 10 milioane de lei. In aceste conditii, profesorii ar urma sa primeasca pe luna februarie un salariu echivalent cu cel avut in luna octombrie, anul trecut, la care se adauga cresterea de 15%, aplicabila de la 1 ianuarie tuturor bugetarilor. Vestea ca vor primi lefurile, fara majorarea de 33% stabilita de instanta, a creat un val si mai mare de nemultumire in randul cadrelor didactice. 

Liderii de sindicat au transmis deja o adresa tuturor directorilor de scoli, prin care i-au somat sa intocmeasca statele de plata conform statelor de functii pe luna februarie, care deja au fost avizate. In cazul in care nu se vor conforma, liderii de sindicat anunta ca vor deschide actiuni in instanta.

"Duminica am trimis o adresa in toate scolile si i-am atentionat pe directori sa intocmeasca corect statele de plata, conform Legii 330. Daca vor intocmi aceste state altfel, incalca legea si vom fi nevoiti sa ajungem la actiuni penale", a declarat Maria Tiprigan, lider SIP Botosani.

Circa 100 de cadre didactice din judetele Botosani si Suceava vor picheta astazi sediul Ministerului Educatiei, intre orele 09.00 si 16.00. In paralel, si la Botosani, in Piata Revolutiei, profesorii vor continua protestul pentru a 11-a zi. De altfel, sindicalistii au obtinut autorizatie pentru pichetarea Prefecturii pentru toata saptamana.

"Din Botosani sunt 50 de cadre didactice, de la ambele sindicate, care participa la protestul de la Bucuresti. Speram sa putem discuta cu cineva la Minister, daca nu cu ministrul, macar cu un secretar de stat", a declarat Liviu Axinte, liderul LSI.

Si la Botosani, sindicalistii vor solicita o noua runda de discutii cu reprezentantii Primariei, ai Prefecturii si ai Directiei Generale a Finantelor Publice.

Cele doua sindicate din invatamant vor sa depuna o sesizare si la Inspectoratul Teritorial de Munca, pentru nerespectarea contractelor individuale de munca si intarzierea platii salariilor.

Pe langa acestea, au fost deschise si actiuni in instanta. 
 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...