Diferențele dintre mediile obţinute de elevi în anii de gimnaziu şi rezultatele de la evaluarea naţională, în vizorul IȘJ!

Inspectorul general al Inspectoratului Şcolar Judeţean, Mihaela Huncă, a anunţat că în anul şcolar 2013-2014 se va face o analiză aprofundată a mediilor obţinute de elevi în anii de gimnaziu şi rezultatele de la evaluarea naţională.  

Judeţul Botoşani se numără printre judeţele unde, în urma unei analize făcută la nivel naţional, există diferenţe de 2 până la 2,5 puncte între felul în care au fost evaluaţi elevii pe parcursul gimnaziului şi media de la evaluarea naţională a acestora.  

"La nivelul judeţului Botoşani am propus să facem o analiză aprofundată. Vom continua acea analiză realizată la nivel naţional şi vom face o comparaţie a mediilor obţinute în cei patru ani la obiectele matematică şi română cu media de la evaluarea naţională. Este mult mai aproape de realitate şi punctual, acolo unde avem probleme, într-adevăr se vor lua măsuri suplimentare", a spus Mihaela Huncă.  

Şefa ISJ a mai spus că unul dintre obiectivele din noul an şcolar este şi o mai bună pregătire a elevilor la nivelul şcolilor pentru cele două examene, evaluarea naţională şi bacalaureatul.  

"Dacă anul trecut un obiectiv principal era acela de a creşte cu cel puţin zece procente promovabilitatea la evaluarea naţională şi la examenul de bacalaureat, anul acesta putem pune ca obiectiv îmbunătăţirea procentului de promovabilitate, dar şi a pregătirii mai bune pentru examenele naţionale", a afirmat Mihaela Huncă.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...