Dezvaluirea unui senator: Cum a trecut prin adoptare tacita legea parlamentarilor maghiari privind regionalizarea Romaniei!

O iniţiativă legislativă a parlamentarilor UDMR, prin care se propune înfiinţarea a şaisprezece regiuni de dezvoltare, printre care una în care sunt grupate judeţele Covasna - Harghita - Mureş, precum şi organizarea a cinci macroregiuni de dezvoltare, a trecut de Senat prin adoptare tacită.

Asta inseamna ca s-a implinit termenul legal pana la care Plenul Senatului trebuia sa dezbata acest proiect de lege.

In mod evident si hilar, parlamentarii de etnie maghiara au facut o lege care regionalizeaza Romania, si care creeaza o regiune care este primul pas catre autonomia teritoriala.

Jenant mi se pare modul in care s-a ajuns aici.

Pentru ca, la inceputul sedintei Senatului, reprezentantul Guvernului (un secretar de stat.....de etnie maghiara) nu era prezent la dezbateri si s-a cerut sa nu se dezbata legea fara ca el sa fie prezent, astfel incat a fost lasata la urma.

Pe la 12:30 cand s-a cerut sa se ia in dezbatere proiectul de lege, in mod jenant parlamentarii UDMR parasisera sala de plen ramand liderul lor de grup care a cerut sa se constate ca....nu mai exista cvorum de sedinta.

Intrucat eu semnalez de luni de zile (mai exact urlu la luna pur si simplu) ca prezenta la sedintele de plen din Senat este sub orice critica, insa nimeni nu ma asculta, s-a ajuns la aceasta situatie in care o lege care trebuia dezbatuta in plenul Senatului, a trecut prin adoptare tacita.

Dar stiti ce este intr-adevar interesant ?

Cati dintre romani se intereseaza de activitatea deputatului sau senatorului din colegiul lor ? Mai nimeni.

Pentru ca, daca s-ar interesa ar putea sa afle daca acesti parlamentari isi mai merita locul de acolo, i-ar scrie pe mailul de la Parlament sa il traga la raspundere si i-ar spune ca nu il vor mai vota in 2012. Ne place insa sa ne complacem si plangem.

Intre timp, gugustiucii adica parlamentarii care vin la sedintele de Plen , ne uitam si vedem ca randurile ni se subtiaza tot mai mult pana o sa ajungem sa tinem sedinte in maxim 20-30 de senatori din totalul de 137.

Culmea este ca tot noi gugustiucii, intre care si eu, suntem injurati, scuipati si blamati de presa! Fara sa ne sustina sau laude cineva activitatea.

Senator Iulian Urban

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

Wednesday, 24 June 2026

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

Wednesday, 24 June 2026

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

Wednesday, 24 June 2026

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...