Deputatul Roxana Anușcă Țurcanu: ”Domnule Prim–ministru, dacă toți parlamentarii de Botoșani renunță la indemnizație, ne faceți drumurile?"

Deputatul Roxana Anușcă Țurcanu a făcut o declarație politică în Plenul Camerei Deputaților aducând în atenție situația dezastruoasă a drumurilor naționale de pe raza județului Botoșani.

Redăm mai jos declarația politică a parlamentarului botoșănean:

"Dragi colegi,

Datorită faptului ca fac parte dintr-o alianță politică și nedorind să fiu mărul discordiei în cadrul acesteia, am evitat să beneficiez de principalul drept al unui parlamentar - declarația politică.

Dar evoluția evenimentelor mă determină să recurg la acest drept. Sunt un tânăr parlamentar ales cu o majoritate covărșitoare într-un colegiu preponderant rural. Am pornit pe acest drum cu speranța și dorința de a face ceva pentru cei care m-au votat și nu numai. Am crezut, ca și toți ceilalți, în promisiunile făcute de un guvern pe care l-am suținut și, pentru care am garantat atât în timpul alegerilor locale și, mai mult ,în timpul campaniei pentru alegerile parlamentare.

În plină euforie am crezut în promisiunile pe care premierul de atunci și de acum, le-a făcut tuturor concetățenilor mei! Am crezut și am transmis mai departe această promisiune! Este vorba despre finanțarea a două drumuri naționale, unul care face legătura dintre locul nașterii lui Eminescu cu orașul teiului eminescian și celălalt care face legătura dintre vechiul târg al Botoșaniului cu bătrâna cetate a Sucevei! Sunt două drumuri naționale care ar deschide drumul investitorilor către Botoșani și botoșăneni.

Reabilitarea acestora ar fi reprezentat o gură de oxigen pentru botoșăneni și, mai mult ar fi redus numărul accidentelor care se produc în aceste zone.

Poate unii dintre dumneavoastră știu că drumul ce leagă Botoșaniul de Suceava mai poartă numele de drumul morții, pentru că indiferent de anotimp se circulă prin zonă ca pe gheața! Ceea ce nu știți e că în județul Botoșani avem singurul drum national de pământ! Da ! Ați auzit bine! Este vorba de drumul național 24C care, din nefericire, traversează colegiul meu în dreptul comunei Manoleasa și ajunge până în colegiul Darabani, în dreptul comunei Mitoc! Când locuitorii din zonă au auzit că acest drum va fi finanțat s-au bucurat , pentru că au crezut în promisiunile unui guvern care reprezenta pentru ei luminița de la capătul tunelului.

Promisiunile au fost multe și se pare că nu vor fi niciodată concretizate, pentru că datorită obligativității plății arieratelor nu vor putea fi finanțate nici proiectele pentru reabilitarea drumurilor județene. Cel puțin, în colegiul meu voi fi nevoită să fac o investiție în cizme de cauciuc cu cramponi pe care să le fac cadou de iepuraș tuturor locuitorilor, pentru că, dacă vor mai continua ploiile, bieții oameni nu vor mai putea ieși decăt până la poartă! E greu să spui că ești la guvernare, dar de fapt să-ți fie mai greu decât în opoziție!

Locuitorii colegiului sunt obișnuiți să privească cum, în unele comune, băncile din fața porților s-au transformat în parcuri, dar s-au săturat, ca și mine de altfel, să mai creadă în promisiuni deșarte! Mai mult, datorită refuzului liberalilor de a implementa aşa numita taxă de solidaritate, primul-ministru i-a avertizat pe aceștia și implicit pe cei care au susținut liberalii, că nu vor mai vedea bani la următoarea rectificare bugetară.

Înțeleg că suntem frați adunați și nu avem aceleași drepturi când e vorba de bani, dar nu înțeleg de ce avem aceleași obligații când e vorba de muncă?!

Stau și mă întreb de ce am muncit, pentru ce am scos un procent foarte mare, când puteam să stau liniștită la mine acasă și să nu fiu nevoită să dau explicații pentru promisiunile unora sau ale altora?!

Și ca să nu vă plictisesc…pun și eu o întrebare…retorică: Domnule Prim–ministru, dacă toți parlamentarii de Botoșani renunță la indemnizație, ne faceți drumurile?! PS: În timp ce scriam acest protest pe drumul morții dintre Botoșani și Suceava a mai avut loc un accident soldat cu 2 morți și un ranit foarte grav! Prin urmare mă consider îndreptățită să vă întreb: Mai aveți nevoie de sărmanul nostru județ sau nu?!

Dacă vă incomodăm transformaniți-ne în Hiroshima!"

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...