De ce unii bărbați fac cancer de sân?

Deși cancerul de sân este văzută ca o "boală femeiască", sute de bărbați sunt diagnosticați anual cu cancer mamar.

Recent, un nou studiu a scos la iveală că bărbații cu un nivel crescut de estrogen au un risc mai crescut de cancer de sân decât alți bărbați.

Oamenii de știință spun că bărbații cu cel mai crescut nivel de estrogen sunt de două ori mai predispuși să dezvolte cancer mamar.
Studiul a comparat nivelul de estrogen în cazul a 101 de bărbați care au făcut cancer mamar cu cel al unor bărbați sănătoși.

Profesororul Tim Key, de la Universitatea Oxford a spus: "Am demonstrat pentru prima dată că estrogenul joacă un rol important în apariția cancerului de sân la bărbați. Provocarea e să descoperim ce face exact acest hormon de declanșează această boală în cazul bărbaților și de ce unii bărbați au un nivel crescut de estrogen în sânge".

Simptomele și modul în care este tratat cancerul mamar este similar în cazul femeilor și al bărbaților.

Pentru bărbați, vârsta este cel mai mare factor de risc, opt din zece cazuri fiind diagnosticate la pacienți de peste 60 de ani.
Dr Julie Sharp, de la Institutul de Cercetare a Cancerului din Marea Britanie a spus: "Cancerul de sân în cazul bărbaților nu este un subiect foarte discutat, așa că un astfel de diagnostic este destul de șocant. În unele cazuri variațiile estrogenului au cauze naturale dar pentru alții, de vină sunt kilogramele în plus. Celulele grase cresc nivelul de estrogen".

Studiul a fost publicat în Journal of Clinical Oncology, scrie Doctorul Zilei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...