De ce mai există abonați la telefonie mobilă, având în vedere ofertele la CARTELE

Operatorii de telefonie mobilă îi asaltează pe utilizatori cu diverse oferte, care cuprind mii de minute și SMS-uri, însă de cele mai multe ori aceștia ajung să cumpere telefoane pe care nu le folosesc la capacitatea lor maximă și plătesc pentru opțiuni pe care nu le utilizează.

Românii vorbesc mult le telefonul mobil. Conform datelor ANCOM, în prima parte a anului trecut românii au vorbit peste 30 de miliarde de minute vorbite la telefonul mobil în prima parte a acestui an.  În ceea ce priveşte traficul mediu lunar de pe o cartelă SIM activă, utilizatorii au efectuat apeluri care au însumat 3 ore şi 42 de minute şi au trimis 48 mesaje SMS, scrie capital.ro.

Mulți utilizatori de telefonie mobilă activează de regulă la încheierea contractului diverse extra-opțiuni la abonament, de care uită în timp, dar care umflă factura. Spre exemplu, mulți își activează opțiuni de internet cu sute de mega, dar pe care nu îi consumă pe parcursul unei luni.

Acest lucru se întâmplă pentru că cei mai mulți aleg abonamentul datorită subvențiilor oferite de operatori la telefoane mobile. Astfel, fiind fascinați de telefon, aceștia nu acordă o importanță deosebită contractului sau extra-opțiunilor. Dar acest lucru devine o problemă când ajung să plătească o sumă considerabilă pentru servicii care nu le folosesc.

Pentru a reduce factura de telefonie mobilă cel mai bine este să analizați înainte de câte minute și SMS-uri aveți nevoie de ce trafic de date și de câte minute naționale. Puteți apoi renegocia contractul cu operatorul.
 
Citeste mai departe

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...