Datorii la apă, achitate de frica debranşării! FOTO- VIDEO
UPDATE!

Din iulie anul trecut, nicio factură nu s-a mai achitat, ba chiar au beneficiat şi de o procedură de eşalonare, pe care însă nu au respectat-o. În aceste condiţii, singura variantă a fost debranşarea.

Vorbim de o familie din municipiul Botoşani, care locuieşte pe strada Cireşoaia, şi care a acumulat datorii de 801 lei. Puţin, în comparaţie cu alţii ale căror debite erau mult mai mari, însă clienţii s-ar fi încăpăţânat să nu plătească, invocând diverse motive.

Ca atare, vineri dimineaţă, echipa Nova Apaserv, incluzând și un buldoexcavator, s-a înfiinţat în faţa porţii familiei.

Proprietara a ieşit la poartă şi a încerat să-i convingă pe muncitori să nu-i taie apa, având posibilitatea de a plăti pe loc 200 de lei. "Nu mă puteţi lăsa fără apă că am doi copii mici în casă", le-a spus botoşăneanca.

Răspunsul coordonatorului echipei de debranşare a fost clar: datoria trebuie achitată integral, astfel că întreaga desfăşurare de forţe să se limiteze la mutarea căminului din curtea familiei în faţa porţii acesteia. Mai exact, femeia ar fi avut la dispoziţie timp să adune suma necesară cât muncitorii ar fi lucrat la mutarea căminului. În cazul în care debranşarea ar fi făcută, clienţii trebuie să plătească şi o taxă de rebranşare, care depăşeşte 100 de lei.

UPDATE: Cum datoria a fost plătită integral, la care s-a adăugat o factură în valoare de 120 de lei pentru o diferenţă de contor, familia nu a mai fost debranşată de la alimentarea cu apă, însă căminul a fost scos în afara proprietăţii.
 






Citiţi şi:
Instanţe sufocate de dosarele datornicilor la utilităţi 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...