Daca se desfiinteaza Spitalul Judetean dispare si UPU, spune medicul Petre Radauceanu!

Medicul Petre Radauceanu, seful UPU, care este si presedintele Comsiei de Sanatate din cadrul PDL, sustine ca in cazul in care se desfiinteaza Spitalul Judetean, nu va mai exista nici Unitatea de Primire Urgente. UPU poate sa devina compartiment de primire urgente sau camera de garda, insa finantarea nu va mai fi asigurata de catre Ministerul Sanatatii, cum se intampla acum, ci va trebui asigurata de catre spital.

Petre Radauceanu a cerut consilierilor judeteni sa repuna pe ordinea de zi proiectul de hotarare privind comasarea spitalelor.

“Din punctul meu de vedere, consider ca a fost si o dezinformare a consilierilor, sunt poate prin conducerea celorlalte partide care nu au precizat ce decizie sa ia consilierii spre binele locuitorilor. E bine sa se puna din nou la vot aceasta problema, dupa ce se va explica tuturor consilierilor ce se vrea cu adevarat cu acest Spital Judetean de Urgenta. As vrea sa nu fiu in pielea acelor consilieri care nu inteleg, au mama ,frate, sora, cumnati, copii care pot avea afectiuni acute vitale, iar prin subfinantarea Spitalului Judetean, prin aceste orgolii politice putem ajunge inclusiv sa pierdem finantarea bugetului de la urgenta care vine de la Ministerul Sanatatii. Daca dispare Spitalul Judetean nu va mai fi UPU, poate sa fie CPU sau camera de garda si ajungi la alta finantare. Unitatile de primire a urgentelor sunt finantate de minister, compartimentele de primire si camerele de garda nu, sunt finantate de spitalele de care apartin. De aceea spun ca lumea nu este bine informata si este o chestie grava, sa nu uitam ca suntem in Comunitatea Europeana, nu este o scuza ce facem acuma, in acest moment sanatatea omului care este prioritara si un dar de la Dumnezeu, trebuie sa lasam orice lupte si interese politice, pentru ca cel mai mare dar este viata omului", a declarat medicul Petre Radauceanu.

Seful UPU sustine ca sistemul sanitar din judetul Botosanin ar putea primi o finantare suplimentara, dat fiind faptul ca se afla la granita cu doua tari nemembre NATO.

“Sa nu uitam ca suntem singurul judet din Romania la granita cu doua tari nemembre NATO. Putem cere la Bucuresti, inclusiv la CSAT, o finantare suplimentara in sanatate, deoarece nu putem sti daca e zona de conflict sau nu. Si ar trebui sa avem un sistem medical pregatit pentru orice. Plus ca se pot face niste zone de recuperare pentru militarii americani, care vin din Afganistan, Irak", a adaugat seful UPU Botosani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Joi: Cod Galben de caniculă la Botoșani, VEZI recomandările ISU!

astăzi, 14:40

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și discomfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoș...

Cum a devenit Doina Federovici ”personajul misterios” de la Cotroceni: ”I-am întrebat și pe colegii mei!”

astăzi, 14:09

În legătură cu criza politică din ultimele luni și cu picarea Guvernului Veștea în Parlamentul României, luni seara, Elena Cristian, care este prezentată drept ”analist D...

Condamnat la Botoșani la peste 23 de ani de pușcărie: Unul dintre cei mai cunoscuți tâlhari din zona Moldovei vrea să scape de pedeapsă!

astăzi, 13:47

Bărbatul și-a petrecut o mare parte a vieții în spatele gratiilor și, cel mai probabil, nu va ieși prea curând. Asta chiar dacă a formulat numeroase contestații la executare, î...