Curtea Constitutionala din R. Moldova va examina inlocuirea limbii moldovene cu cea romana

Curtea Constitutionala (CC) din R. Moldova va examina, la 12 septembrie, sesizarea deputatului Ana Gutu, de a inlocui limba moldoveneasca cu limba romana.    

Gutu a apelat la Inalta Curte pentru interpretarea articolului 13 din Legea Suprema, solicitand verificarea posibilitatii de echivalare a sintagmei "limba moldoveneasca, functionand pe baza grafiei latine" cu expresia "limba romana", scrie Unimedia.    

Ana Gutu a aratat caracterul stiintific nul al articolului.  

 "Sintagma `limba moldoveneasca, functionand pe baza grafiei latine` nu se regaseste nici intr-o definitie stiintifica in sursele lingvistice de autoritate, aceasta sintagma poate fi explicata doar din punct de vedere politic si conjunctural, deoarece in 1994 cand a fost adoptata Constitutia RM, majoritatea parlamentara agraro-comunista denota un nivel rudimentar de intelectualism (sa ne amintim ca pentru elita politica aflata la guvernare in acea perioada circumferinta avea 380 grade, Moldova ocupa un glob pamanesc intreg, iar cuvantul `speaker` provinea de la cuvantul `spic`) ", a explicat deputatul.    

Gutu sustine ca aceasta "gafa monumentala" s-a transformat in "norma constitutionla".  

"In acelasi timp, din momentul transarii problemei de catre Curtea Constitutionala, va fi posibila adoptarea unei noi legi cu privire la politicile lingvistice, iar sintagma `limba romana` sa nu mai constituie obiect de manipulare pentru politicienii de stanga", a precizat deputatul Partidului Liberal Reformator din Moldova.  

 Sesizarea a fost depusa la CC pe 26 martie. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...