Culmea taxelor: Persoanele fara venit platesc contributia lunara la sanatate!

Persoanele fara venit trebuie sa plateasca lunar contributia la sanatate in valoare de 37 de lei, adica 5,5% din salariul minim pe economie, daca nu au fost inregistrate la primarie ca beneficiare ale unor ajutoare sociale.

Potrivit conducerii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, in Romania sunt 10,8 milioane de persoane exceptate de la plata contributiei la asigurarile de sanatate, dintre care 4,2 milioane de copii, 3,5 milioane de pensionari cu pensii sub 740 de lei si 3,1 milioane de persoane cuprinse in legi speciale, informeaza MEDIAFAX.

Din cele 8,28 milioane de persoane care platesc contributia la sanatate, 4,98 milioane sunt salariati si 0,3 milioane sunt persoane fizice autorizate.

De asemenea, 2,1 milioane de persoane au pensii intre 740 si 1.000 de lei si platesc din 2011 5,5% contributia la sanatate, iar 0,9 sunt someri, agricultori, au asigurare facultativa sau sunt persoane fara venit.

Persoanele fara venit trebuie sa depuna o cerere la primarie pentru a beneficia de ajutor social, si in acest caz contributia la sanatate va fi platita de catre primarie. In cazul in care nu pot face dovada acestui ajutor social, trebuie sa plateasca lunar contributia la asigurarile sociale de sanatate, potrivit legii privind reforma sanatatii.

Persoanele care nu au avut niciun venit in ultimii cinci ani si nici nu au beneficiat de ajutor social vor plati contributia la sanatate pe ultimele sase luni, daca pot face dovada statutului lor.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...