Deschiderea oficiala a fost anuntata pentru ora 07.00, dar mai multe persoane au venit in fata hipermarketului inca de la ora 06.00 si s-au asezat la rand, luand si un cos cu cumparaturi chiar daca nu aveau in plan sa cumpere prea multe ci doar sa vada cum arata magazinul.
Aproximativ 100 de persoane erau prezente cand s-au deschis usile hipermarketului, una dintre acestea intreband imediat dupa ce a intrat: “Oare tigaile unde or fi?".
Oamenii au facut un tur al magazinului, multi indreptandu-se catre raionul de fructe si legume de unde si-au facut cumparaturile pentru sarbatori.
Reprezentantii hipermarketului au venit si cu superoferte la deschidere, fiind produse reduse chiar si cu 66%, cum ar fi tabletele.
Magazinul Penny Market, care are şi carmangerie, se întinde pe o suprafaţă de circa 1.300 de metri pătraţi, fiind amenajate şi 60 de locuri de parcare, dar și o zonă cu spațiu verde.
Penny Market s-a construit pe un teren care a apartinut societatii Elsaco, vizavi de autogara Priscom.