Cosereanu a parasit Ipotestii eminescieni!

Cosereanu a parasit Ipotestii eminescieni!

 VALENTIN COSEREANU  Adevarul

Valentin Cosereanu, fostul director al Memorialului Ipotesti, si-a incheiat activitatea de cateva decenii la Centrul National de Studii "Mihai Eminescu", incepand cu data de 15 decembrie 2011 contractul sau de munca fiind incheiat cu acordul partilor.

Cosereanu ocupa la Ipotesti functia de cercetator stiintific, dupa ce a pierdut postul de manager in urma unor scandaluri legate de patrimoniul si functionarea institutiei.

Motivul retragerii definitive de la Ipotesti pare sa fie, acum, o noua casatorie a fostului manager si stabilirea la Brasov, fapt care face imposibila naveta pana la Ipotesti.

"Contractul de munca a incetat cu data de 15 decembrie, cu acordul ambelor parti. Dumnealui ne-a spus ca starea de sanatate nu ii mai permite sa parcurga aproape 400 de kilometri, astfel ca si-a gasit un loc de munca aproape de casa", a precizat Miluta Jijie, actualul manager al Memorialului Ipotesti. Totodata, MIluta Jijie a precizat ca Valentin Cosereanu este membru in noul Consiliu Stiintific, aprobat in luna decembrie la Memorialul Ipotesti, astfel ca ori de cate ori este nevoie se va colabora cu fostul director.
 
Inainte de a-si incheia activitatea, Valentin Cosereanu s-a aflat trei luni in concediu fara plata, in perioada 1 septembrie-30 noiembrie.

Valentin Cosereanu, alaturi de alti angajati ai Memorialului Ipotesti, este anchetat intr-un dosar privind recuperarea prejudiciului adus institutiei in perioada in care acesta a fost director, procesul fiind intentat de catre actuala conducere.

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...