Consiliul Județean: "Administrația Portariuc nu a promovat niciun proiect major pentru municipiu"

Șefii Consiliului Județean au reacționat după acuzațiile lansate de Executivul Primăriei Botoșani privind alocările de fonduri către municipalitate. Primarul Ovidiu Portariuc a acuzat Consiliul Județean că a redus semnificativ fondurile repartizate municipiului Botoșani.

Redăm mai jos punctul de vedere al Consiliului Județean:

"Conducerea Consiliului Județean este responsabilă, gândind cu foarte mare atenție alocarea sumelor către administrațiile locale, mai ales când vine vorba de acele administrații care au dovedit neprofesionalism în cheltuirea banului public și în gestionarea proiectelor proprii așa cum se dovedește a fi administrația Portariuc.            

Administrația Portariuc nu a promovat niciun proiect major pentru municipiu și pare că nici nu știe să le administreze pe cele existente de pe vremea administrației Flutur, elocvent fiind modul de gestionare a proiectului Cornișa, reabilitarea teatrului sau străzile Maramureș și Primăverii.

Execuția bugetară și deciziile cu implicații asupra bugetului de stat, în special alocarea de fonduri prin intermediul hotărârilor de guvern, a devenit un mare secret de stat. Lucru posibil în timpul guvernării Ponta prin modificarea legii finanțelor publice locale și prin refuzul promovării unui proiect de hotărâre în baza Legii 270/2013 care să crească transparența utilizării banului public.
Cu toate că s-a schimbat modalitatea de alocare a fondurilor, municipalitatea nu a primit nici un leu de la Guvernul Ponta din cotele defalcate din impozitul pe venit sau din taxa pe valoare adăugată, sume destinate pentru echilibrarea bugetelor locale.

Deci, Guvernul Ponta nu a alocat fonduri pentru municipiul Botoșani, nicidecum Consiliul Județean Botoșani.

Consiliul Județean Botoșani a alocat în 2015 Primăriei Municipiului Botoșani 220 mii din cotele defalcate pe impozit și TVA, și 200 mii din sumele defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor privind drumurile județene în condițiile în care din cota de 80% repartizată de Ministerul Finanțelor a primit doar 49 mii lei. Ne exprimăm îngrijorarea dacă și acești bani distribuiți de Consiliul Județean vor putea fi utilizați și nu risipiți de actuala conducere executivă a primăriei

Pentru a întări cele afirmate precizăm că în anul 2015 situația repartizării fondurilor prin Programului Național de Dezvoltare Locală în județul Botoșani de către Guvernul Ponta este următoarea: 29 de primării conduse de PSD au primit 75,6% din creditele totale, adică 189 milioane lei. Primăria Municipiului Botoșani a primit zero lei de la propriul guvern, nefiind aprobată nicio lucrare, deși Consiliul Județean Botoșani a promovat la MDRAP (Ministerul Dezvoltării Regionale și a Administrației Publice) modernizarea a 4 străzi din municipiul Botoșani".

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...

Noi măsuri dispuse de CJSU în contextul codului ROȘU de caniculă la Botoșani, se impun și restricții de circulație!

astăzi, 15:27

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani s-a întrunit, astăzi, în ședință extraordinară și a adoptat noi măsuri pentru protejarea populației și limitarea efecte...

Finalizarea Proiectului „Instalarea de sisteme de stocare de catre Elsaco Solutions SRL” Număr RUE: 134_ C16/I4/1.B 24.06.2026

astăzi, 15:00

ELSACO SOLUTIONS SRL anunță cu mândrie finalizarea cu succes a proiectului realizat cu fonduri nerambursabile din Componenta granturi a PNRR – Investiția 4, în valoare de 24.061.8...