Deschiderea acestui compartiment înseamnă un pas important făcut de cea mai mare unitate spitalicească din judeÈ›ul BotoÈ™ani, cazuri care până acum puteau fi tratate doar în centre universitare fiind posibil a fi rezolvate È™i la Mavromati.
ÎnfiinÈ›area Compartimentului de neurochirurgie, care funcÈ›ionează la etajul patru al unității sanitare, unde este È™i SecÈ›ia de oftalmologie, a fost posibilă prin alocarea de fonduri de la Consiliul JudeÈ›ean, Ministerul Sănătății, dar È™i cu sprijin financiar de la sponsori.
PreÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean, Gheorghe Sorescu, a precizat că instituÈ›ia pe care o conduce va contina să aloce fonduri pentru sistemul sanitar, felicitând echipa managerială pentru deschiderea noului compartiment.
La rândul său, prefectul Dan Nehifor a precizat că sistemul sanitar este o prioritate pentru actualul Guvern.
“Sistemul sanitar este prioritar pentru actuala guvernare chiar dacă, din păcate, trecem printr-un moment destul de neplăcut, referitor la scandalul Hexi Pharma. Se va continua inclusiv pe ceea ce înseamnă politica de salarizare a cadrelor medicale, inclusiv pe partea de investiÈ›ii", a afirmat prefectul.
“Nu pot decât să mă bucur că mai vin medici tineri în judeÈ›ul BotoÈ™ani, iar deschiderea Compartimentului de neurochirurgie lasă o ușă deschisă È™i pentru alÈ›i medici din această specialitate care până acum nu puteau să vină aici. CreÈ™tem È™i mai mult gradul de complexitate a activității medicale botoșănene, creÈ™tem prestigiul medicii botoșănene È™i îi doresc succes domnului doctor. Sperăm să mai vină È™i alÈ›i medici pentru a putea face o echipă, cu ajutorul autorităților locale pentru a asigura în primul rând facilități de cazare a medicilor", a spus È™i medicul Constantin Didi MoÈ™neguÈ›u, preÈ™edintele Colegiului Medicilor BotoÈ™ani.
Prezenți la inaugurarea Compartimentului de neurochirurgie au fost și mai mulți medici neurochirurgi de la Clinica de Neurochirurgie din Iași, care și-au manifestat toată disponibilitatea de a colabora cu echipa de la Botoșani.
Deocamdată, în cadrul Compartimentului de Neurorchirurgie va lucra un singur medic neurochirurg, fiind vorba de medicul Petre-Atilla Kiss, venit de la Cluj. Cel de-al doilea neurochirurg care era aÈ™teptat la BotoÈ™ani a optat pentru un spital din IaÈ™i.
Vineri a avut loc și o slujbă de sfințire a noului Compartiment din cadrul Spitalului Mavromati.
