Colapsul economiei românești după 1989: Corupția care a falimentat o țară!

Mai multe puncte de producție din țară s-au „evaporat” odată cu sfârșitul regimului comunist din țară. După schimbarea regimului politic din 1989, economia României a suferit o tranziție dificilă, care a dus la închiderea multor fabrici și uzine, iar corupția a pus stăpânire pe întreaga țară. Acest proces a fost influențat de o serie de factori, inclusiv de lipsa investițiilor, de managementul ineficient și de concurența crescută de pe piața internațională.

În timpul anilor ’90, multe dintre aceste unități de producție au devenit neviabile din punct de vedere economic, iar statul nu a reușit să le restructureze și să le modernizeze. În consecință, acestea au fost închise, ceea ce a dus la pierderea a milioane de locuri de muncă și la o scădere semnificativă a capacității de producție a țării, scrie evenimentulistoric.ro.

Marile uzine ale Brașovului, care în trecut erau inima economiei locale, au fost demolate, iar în locul lor au fost construite mall-uri și alte centre comerciale. De asemenea, coloșii industriali dispăruți din Iași din cauza privatizărilor eșuate și a țepelor economice. Branduri precum Lactis, Unirea, Avicola, Zimbru sau Ţigarete sunt acum doar amintiri. Din toate fabricile care funcționau în trecut la Iaşi, doar două au reuşit să supravieţuiască.

Industria Botoșaniului a ajuns într-o situație dezastruoasă după căderea comunismului, iar „mâna” mafiei lui Iliescu a contribuit la îngroparea sa definitivă într-un timp foarte scurt. Botoșaniul avea o imensă zonă industrială, întinsă pe sute de hectare, unde mii de oameni își desfășurau activitatea zilnic. După căderea regimului comunist si privatizarea uzinelor, marile fabrici au fost vândute treptat de către oamenii care doreau să obţină câți mai mulţi bani de pe urma schimbărilor politice. De exemplu, în Uzinele Textile Moldova erau peste 10.000 de angajați, iar producția fabricii era destinată exportului în cea mai mare parte.

La Craiova, în vremurile bune, Electroputere Craiova și Fabrica de Avioane aveau o forță de muncă impresionantă. Cele mai importante fabrici din Alba au fost dezmembrate și vândute la depozitele de fier vechi

Închiderea fabricilor și uzinelor a fost o altă consecință a tranziției economice. Mulți proprietari de afaceri au considerat că este mai profitabil să închidă fabricile și să-și mute producția în afara țării, din cauza costurilor mai scăzute și a condițiilor mai favorabile de producție. Această decizie a avut un impact semnificativ asupra economiei locale, deoarece a dus la pierderea locurilor de muncă și la o scădere a nivelului de trai, mai scrie sursa citată.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...