Cinci somalezi opriţi la frontiera cu Ucraina! FOTO, VIDEO

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Dorohoi – I.T.P.F. Iaşi au depistat în zona de competenţă cinci cetăţeni somalezi care au încercat să intre ilegal în România, cu scopul de a ajunge într-un stat din vestul Europei.

Migranţii au fost predaţi, în baza acordului de readmisie, autorităţilor ucrainene.

În data de 02 decembrie a.c., în jurul orei 18.30, un echipaj format din poliţişti de frontieră din cadrul S.P.F. Dorohoi, judeţul Botoşani, a depistat, pe direcţia localităţii de frontieră Corjăuţi, cinci persoane, patru bărbaţi şi o femeie, care nu îşi justificau prezenţa în zonă.

Cele cinci persoane, care nu au putut prezenta documente de identitate, au fost conduse la sediul sectorului pentru cercetări.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că acestea sunt cetăţeni somalezi, cu vârste cuprinse între 20 şi 40 ani, solicitanţi de azil în Ucraina, care au încercat să intre ilegal în România.

Persoanele în cauză au declarat că au recurs la această metodă deoarece intenţionau să ajungă într-un stat din Spaţiul Schengen şi nu deţineau documente legale.

În baza acordului încheiat cu Ucraina, migranţii au fost predaţi autorităţilor de frontieră ale statului vecin, în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun.

În cauză poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat.



 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...