Centrale termice pentru botosanenii debransati de la Termica!

Centrale termice pentru botosanenii debransati de la Termica!

Catalin Flutur, primarul municipiului Botosani

Municipalitatea ofera centrale termice, in valoare de 50.000 lei, pentru botosanenii care au ramas in afara zonei unitare de incalzire si care nu au posibilitatea achizitionarii unei centrale termice.

Potrivit primarului municipiului Botosani, Catalin Flutur, botosanenii nu vor avea niciun fel de probleme pentru asigurarea caldurii in locuinte, existand toate stocurile disponibile de combustibil in acest moment, primindu-se chiar platile restante la combustibil de 10 milioane lei, si de 3,2 milioane pentru compensarea subventiei.

Pentru ca toata lumea din municipiu sa poata beneficia de caldura pe timpul iernii, municipalitatea vrea sa ofere sprijin persoanelor debransate de la Termica si care nu au posibilitati materiale de a-si achizitiona o centrala termica.

"Primaria va organiza licitatie spre achizitionarea centralelor termice de apartamente in valoare de 50.000 lei pentru botosanenii care au ramas in afara zonei unitare de incalzire si care nu au posibilitatea achizitionari unei centrale termice de gaze. Drept urmare, ne gandim si la cei care au probleme deosebite si se incadreaza in acele criterii care le confera dreptul la ajutor social sau pensii mici", a precizat Catalin Flutur, primarul municipiului Botosani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ASTĂZI: Cod Galben de caniculă la Botoșani, VEZI recomandările ISU!

astăzi, 07:39

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și discomfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoș...

L-ați văzut? Marinel a dispărut de două luni, are un tatuaj pe antebrațul stâng!

astăzi, 07:23

Marinel este născut în Pașcani, județul Iași, și are domiciliul în satul Maghera, județul Botoșani. Ultima dată a fost văzut în Vârfu Câmpului, din județul Boto...

Cum e cu Marea Revoluție Socialistă?

astăzi, 07:15

Prin anii 60, intr-un sat din Siberia traia un taran de 140 de ani. Se duc astia sa vada ce si cum si mare le e surpriza cand dau peste un tip inca in putere. -Cum ai reusit, bade, sa te mentii asa...