Cei care au platit o taxa auto mai mare decat timbrul de mediu isi pot cere inapoi banii achitati in plus. Ce au de facut?
Stiri Botosani Wednesday, 20 March 2013 ActualitateOUG nr. 9/2013, actul normativ care reglementeaza timbrul de mediu, a venit si cu vesti bune pentru proprietarii de autoturisme, acestia avand dreptul sa isi receupereze banii platiti in plus pentru taxele auto de pana acum, fie ca e vorba de taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Astfel, daca taxa de poluare, pe care ati platit-o la inmatricularea masinii, este mai mare decat timbrul de mediu rezultat din aplicarea noilor prevederi, aveti posibiliatea de a va primi inapoi diferenta de taxa platita, in baza art. 117 din Codul de procedura fiscala, ce prevede si regulile pentru restituirea sumelor platite in plus fata de obligatia fiscala. Va reamintim ca puteti calcula timbrul de mediu utilizand calculatorul oficial, publicat de cateva zile de Fisc.
Potrivit Normelor de aplicare a timbrului de mediu, aprobate prin HG nr. 88/2013, pentru recuperarea sumelor de bani, contribuabilii trebuie sa depuna o cerere de restituire la organul fiscal competent, in general, Directia Generala a Finantelor Publice Judetene care a calculat initial suma de plata.
Atentie! Sumele reprezentand diferenta dintre taxa platita si timbrul de mediu se pot restitui numai catre titularul obligatiei de plata.
Cererea de restituire trebuie sa fie insotita de cateva documente:
• documentul doveditor al platii taxei pe poluare, taxei speciale pentru autoturisme: chitanta fiscala sau ordin de plata si extras de cont;
• copia cartii de identitate a vehiculului si certificatul de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestora.
Cei care si-au achitat taxa si nu mai detin o copie dupa chitanta fiscala se pot adresa organului fiscal la care au platit taxa, care le va elibera o copie dupa documentul de plata.
Normele timbrului de mediu mai precizeaza ca restituirea banilor catre contribuabili se face de catre organul fiscal competent, de la bugetul Fondului pentru mediu sau bugetul de stat, dupa caz, din contul de venituri bugetare in care a fost incasata suma in contul bancar indicat de catre solicitant prin cererea sa de restituire.
OUG nr. 9/2013 mai precizeaza ca diferenta de taxa platita se va restitui in termenul de prescriptie de cinci ani prevazut de Codul de procedura fiscala.
Citeste continuarea pe avocatnet.ro
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!
În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...
ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!
La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...
Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”
Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.79 secunde