Ceausescu ar mai fi trait cel mult un an

Fostul dictator Nicolae Ceausescu era foarte bolnav si ar mai fi trait cel mult un an de la executarea sa de pe 25 decembrie 1989, spune Stefan Andrei, fost ministru de Externe in regimul comunist.

"Nu doar ca era batran, dar era grav bolnav. Nu-i mai dadeau mai mult de un an de zile. Lucrul acesta era cunoscut atat de spionajul sovietic, cat si de cel german. Pentru ajungerea la situatia din decembrie `89, o vina mare o are si Ceausescu", a declarat Stefan Andrei, citat de Realitatea Tv.

Informatia este confirmata si de fostul ministru al Culturii, Razvan Theodorescu, care spune ca Ceausescu avea diabet, dar e posibil sa fi avut si alte complicatii.

"Stiam ca e foarte bolnav. Stiam ca la insistentele sotiei sale (Elena Ceausescu, n.red.), cand erau deja in captivitate, trebuia sa i se aduca niste medicamente", a spus Theodorescu.

Zeci de romani s-au adunat vineri dimineata, in prima zi de Craciun, la mormantul sotilor Ceausescu din Cimitirul Ghencea din Capitala, pentru a comemora 20 de ani de la executia acestora.

Nicolae si Elena Ceausescu au fost gasiti vinovati, la Targoviste, de genocid (peste 60.000 de victime), organizarea de actiuni armate impotriva poporului roman, distrugerea bunurilor obstesti, subminarea economiei nationale si incercarea de a fugi din tara.

Dupa pronuntarea sentintei, cei doi sunt scosi in curtea unitatii unde a avut loc procesul pentru executie. Inainte de a se pune in aplicare ordinul de executare, Elena a cerut sa fie impuscati in acelasi timp: "Impreuna am luptat, impreuna murim!".

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...