Ce s-a intamplat in timpul unei inmormantari, dupa ce preotul a deschis sicriul. "Am incremenit cu totii"

Caz scandalos la o morga, dupa ce trupurile neinsufletite a doua femei, care au murit duminica la spital, au fost incurcate. Mai rau este ca una dintre ele a fost deja ingropata.

Totul s-a intamplat la morga spitalului din Dej. Rudele celeilalte femei, care urma sa fie ingropata, si-au dat seama de situatie abia cand preotul a deschis sicriul. Oamenii au anuntat imediat politia.

Cele doua femei, una de 74 de ani din localitatea Nires si cealalta de 66 de ani din Cluj, au murit dumninica la Spitalul din Dej. Pentru femeia din Nires, rudele au venit imediat sa ii ridice trupul, dar pentru cealalta lucrurile s-au complicat pentru ca medicii au fost nevoiti sa ii caute apartinatorii.

Cea din Nires a fost ingropata miercuri fara ca cei din jur sa isi dea seama ca jelesc o alta persoana. Abia cand a aparut cealalta familie s-a descoprit greseala.

 ''Ne-am dat seama in timpul slujbei, pentru ca preotul ne-a intrebat daca vrem sa deschidem capacul si l-am deschis si cand am vazut, am incremenit cu totii. E ciudat ca le-a incurcat pe femei, ca una era bruneta si cred ca e vina celor de la morga ca le-a incurcat. Eu imediat ce am vazut si am si sunat la politie in Dej.", spune o ruda a femeii din Cluj.

Vineri, criminalistii si angajatii IML au ajuns deja la cimitirul din localitatea Nires pentru deshumare. Cei doi angajati ai spitalului din Dej care se fac responsabili pentru incuracatura sunt deja anchetati. Trupul femeii care era pe punctul sa fie inmormantata la Cluj a ajuns la Spitalul din Dej si urmeaza sa fie dusa mai apoi in satul ei natal, unde familia se va pregati de o noua inmormantare.

Oamenii nu si-au dat seama ca ingroapa alta persoana pentru ca nu au deschis capacul sicriului. Cat despre femeia din Cluj, acesta va ajunge cel mai probabil, dupa deshumare la Cluj unde rudele ei o vor putea inmormanta crestineste.

In tot acest timp, la Spitalul din Dej s-a declansat o ancheta pentru a vedea ne se face responsabil de uriasa greseala. Este vorba despre doi angajati de la Morga care au tinut legatura cu rudele si le-au predat trupurile celor doua femei.

sursa: stirileprotv.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...

Primăria Botoșani vine în sprijinul cetățenilor, pe fondul Codului Galben de caniculă!

astăzi, 13:25

Pe fondul atenționărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Încep...