Ce nu reuşeşte şcoala se rezolvă prin politică; Ei au descoperit reţeta "perfectă"!

Senator: "Liceul l-am început de trei ori şi l-am abandonat de trei ori şi l-am terminat, probabil, cred că la treizeci, treizeci şi doi de ani, probabil". Facultatea nu a fost o prioritate pentru mulţi dintre actualii parlamentari. Şi-au definitivat studiile, abia după ce au intrat în politică, şi spun că au absolvit facultatea, doar pentru a-şi îmbogăţi cunoştinţele. Sunt însă şi aleşi pentru care ultima diplomă e cea de Bacalaureat, ne spune Digi24.

Un senator a abandonat şcoala la 15 ani, s-a apucat de afaceri, iar la 21 de ani susţine că avea peste 80 de angajaţi. În timpul crizei economice a dat faliment, scriind şi o carte despre eşecul personal. Senatorul Ionel Agrigoroaei povesteşte cum afacerile au câştigat în dauna educaţiei.

Ionel Agrigoroaei, senator afiliat grup PSD: "Liceul l-am început de trei ori şi l-am abandonat de trei ori şi l-am terminat, probabil, cred că la treizeci, treizeci şi doi de ani, probabil. Nu este normal ce am făcut eu şi nu recomand niciunui tânăr să repete".

Dacă în şcoală a fost mai greu, în politică a reuşit din prima încercare. Ionel Agrigoroaei: "Mă consider mult mai pregătit decât 80% dintre parlamentarii României".

Un alt parlamentar a început ca instalator, iar ulterior a devenit patron, lucru care i-a deschis calea în politică. Deputatul Octavian Petric s-a decis, la douăzeci de ani după terminarea liceului, să obţină şi diploma universitară. A absolvit, la privat, o facultate de drept. Acum activează în comisia pentru buget, finanţe, bănci.

Octavian Petric, deputat PSD: "Voiam mai demult, sigur că da, am mai încercat şi nu am intrat. Până la urmă am reuşit, am vrut să îmi închei şi studiile, aşa m-am hotărât să mă înscriu şi să fac şi o facultate. Am făcut şi alte cursuri, am făcut şi Colegiul Naţional de Apărare, am făcut şi Institutul Diplomatic Român, un master la Administrare Justiţie Antidrog".

Deputatul Costică Canacheu de la PNL, membru al Comisiei de Apărare, are în CV trecut doar liceul, fiind deputat de patru legislaturi.

Fostul deputat Gheorghe Coman, condamnat între timp la un an de închisoare pentru o mită de 3.000 de lei şi o sticlă de whisky, trecuse în CV că a fost lăcătuş mecanic, dar nici o altă formă de studiu.

Un alt caz notoriu este cel al fostului primar al Sectorului 5, Marian Vanghelie, care a absolvit liceul după ce fusese ales în funcţie, la treizeci şi trei de ani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...