Ce decizie au luat medicii de la Spitalul Mavromati în ceea ce privește gărzile suplimentare!

Medicii de la Spitalul Judetean Mavromati au luat o decizie in ceea ce priveste noile reglementari legislative referitoare la garzile suplimentare, intrate in vigoare de la 1 august.

Cadrele medicale care doresc sa efectueze aceste garzi au trebuit sa semneze un contract partial de munca. Desi la inceput a existat o oarece reticenta din partea medicilor, intr-un final, potrivit reprezentantilor Spitalului Mavromati, marea majoritate a medicilor a semnat aceste contracte pentru garzile suplimentare.

Medicii au optat sa semneze aceste contracte pe o perioada determinata, de doua luni.

"Pana la aceasta data au fost semnate 162 de contracte cu timp partial pentru garzi.Toti medicii care efectuau garzi au semnat contractele, singurii care nu au semnat sunt cei in concediu si cei scutiti de garzi. Marea majoritate au semnat pentru doua luni, a fost si principalul motiv pentru care s-a tergiversat semnarea contractelor. Ministerul Sanatatii a promis ca din octombire va creste tariful pe ora de garda pentru ca in prezent este raportat la salariul din 2009. Vom vedea ce se va intampla atunci.
Contractele de acum au fost incheiate dupa o macheta transmisa de Ministerul Santatii",
a precizat medicul Ștefan Bercea, purtătorul de cuvânt al Spitalului Mavromati. 

OrdonanÈ›a de Urgență a Guvernului prevede că medicii care fac garzi suplimentare vor primi sporuri intre 25 si 75% pentru garzile din timpul saptamanii si intre 50 si 100% pentru weekend. Totodata, timpul din garzile suplimentare va conta ca vechime in munca si ca vechime in specialitate, lucru care nu era clarificat pana acum. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...