Ce decizie a luat primarul Botoșaniului la întoarcerea din America!

Primarul municipiului Botoșani, Ovidiu Portariuc  a anunțat marți, că a delegat viceprimariilor atribuțiile de rutină din cadrul Primăriei, pentru a putea supraveghea personal șantierele din oraș.

În ceea ce privește deciziile importante acestea vor fi semnate în continuare de către primar.

"În dispoziția de delegare se precizează că eu voi putea exercita în continuare toate sarcinile delegate. Iar cel puțin în privința deciziilor importante, voi continua să fac acest lucru. Pentru celelalte voi avea o scurtă întrevedere zilnică cu viceprimarul pentru a lua hotărârile de rutină", a declarat Ovidiu Portariuc.

Primarul a explicat că decizia delegării atribuțiilor are la bază intenția sa de a supraveghea îndeaproape șantierele deschise pe raza municipiului pentru a se asigura că se respectă termenele de execuție și calitatea lucrărilor efectuate.

"Mi-am propus să supraveghez personal lucrările de la cele 10 șantiere din oraș, ceea ce însemană că voi fi foarte mult timp pe teren. Vreau să mă asigur că nu mai avem întârzieri și că lucrările vor fi executate exact la parametrii de calitate stabiliți prin contract", a precizat primarul.

Portariuc a mai adăugat că dacă va fi mai puțin prezent în sediul Primăriei trebuie să fie altcineva care să poată semna hotărârile care trebuie luate în mod curent în această instituție. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...