Caz șocant în Botoșani: Un copil de 13 ani a amenințat că se sugrumă cu șireturile de la adidași! (Video)

Uneori, în căutarea unui moment de liniște sau de respiro, părinții au tendința de a-și lăsa copiii în fața telefoanelor. Deși pe moment este un beneficiu, în viitor acest lucru îi afectează pe micuți, deoarece, spun specialiștii, este momentul în care creierul lor se dezvoltă și trebuie să deprindă abilități de comunicare, de învățare și relaționare cu cei din jur.

Caz șocant în Botoșani: Un copil de 13 ani a amenințat că se sugrumă cu șireturile de la adidași! (Video)

   Foto: Iepurasul Bocanila

Un exemplu concret de dependență de gadgeturi a fost prezentat de medicul Laura Jijie, specialist psihiatrie pediatrică la Botoșani. Cadrul medical a povestit că, recent, a avut pe secție un copil de 13 ani, aflat în plasament familial, care a amenințat asistenta maternală că se sugrumă cu șireturile de la pantafofi dacă nu îi dă telefonul.

Cazul este unul cu totul șocant, deoarece telefonul copilului era confiscat de DIICOT, fiind implicat în pornografie infantilă.

Am avut recent internat un copil, aflat în plasament familial, de 13 ani, iar în momentul în care asistenta maternală nu i-a mai dat telefonul propriu pentru că al lui era cofiscat de DIICIT, fiind implicat în pornografie infantilă, a amenințat cu șireturile de la pantofi că se ștrangulează. Există comportamente care arată o dependență clară de telefon”, a declarat Laura Jijie, medic specialist psihiatrie pediatrică în cadrul Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani.

Cadrul medical le recomandă mereu părinților să instituie reguli clare în ceea ce privește utilizarea telefonului mobil. De exemplu, copiii internați în spital nu au voie să folosească telefonul mobil seara după ora 21:00 sau atunci când este ora de odihnă.

„Le recomand părinților să descarce aplicații de control parental ca să stabilească anumite zone în care să nu se folosească telefoanele. Și noi în spital avem o regulă în momentul în care se odihnesc sau seara de la ora 21:00 telefoanele stau în camera de gardă pentru a nu pierde nopțile butonând telefonul. Poate că ar trebui și în școli să existe acțiuni de prevenție legate de educația digitală, să găsim acel echilibru în care tehnologia ne devine un aliat și să nu devină un inamic al nostru”, a adăugat medicul Laura Jijie.

Laura Jijie arată că sub doi ani copilul nu ar trebui să aibă deloc acces la telefonul mobil, iar între doi și cinci ani poate doar o jumătate de oră sau o oră maximum, timp raportat pe parcursul întregii zile.

Între șase și 12 ani se recomandă două ore maximum pe zi.

„Impunerea unor reguli clare, cum ar fi sub doi ani nu trebuie să aibă acces copilul la niciun fel de gadget. Între doi și cinci ar trebui să aibă o oră maxim, raportat pe parcursul întregii zile, sub supravegherea părinților și programe educative, deși eu nu aș recomanda deloc. Între șase și 12 ani două ore maxim pe zi. Un criteriu esențial este de maxim 3 ore pe zi. Dacă un copil sau un adolescent petrece mai mult de 3 ore pe zi și avem o statistică care ne arată că adolescenții petrec între 4 și 7 ore pe zi și apar tulburări de somn, de alimentație, crize de furie”, a completat medicul botoșănean.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Medicul care a revoluționat medicina la Botoșani: „Au fost întrebări și neliniști legate de faptul că aș putea să mă întorc la...” (Foto, Video)

Friday, 26 June 2026

Săptămâna trecută, medicina botoșăneană a avut parte de o intervenție medicală în premieră. Doctorul Paul Turcoman a realizat prima coronarografie urmată de implantarea unui sten...

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...