Câţi bugetari beneficiază de noile indemnizaţii acordate de Guvern

Majorarea indemnizaţiilor preşedintelui, premierului şi şefilor celor două camere ale Parlamentului este "un pas înainte", care rezolvă 0,5 la sută din bugetarii României şi nu au mai rămas decât 99,5 la sută de rezolvat, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, liderul BNS, Dumitru Costin.

"Este un pas înainte, pentru că am reuşit să rezolvăm 0,5 la sută din bugetarii din România, deci nu au mai rămas decât 99,5 la sută. Cred că o să-i rezolvăm şi pe aceia", a spus preşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin.
Liderul sindical a precizat că va face mai multe comentarii pe acest subiect după ce sindicatele vor putea consulta proiectul de Lege a salarizării.

Creşterea indemnizaţiilor pentru preşedinte, premier, şefii Parlamentului şi serviciilor arată dezinteresul pentru oamenii de rând şi lipsa de moralitate a guvernanţilor, care ar trebui să demisioneze, a declarat, pentru MEDIAFAX, liderul confederaţiei sindicale "Cartel Alfa", Bogdan Hossu.

Preşedintele Confederaţiei Naţionale Sindicale "Cartel Alfa" consideră că majorarea indemnizaţiilor lunare ale preşedintelui, premierului, preşedinţilor Parlamentulu şi şefilor serviciilor de informaţii, începând din luna august, reprezintă un afront la situaţia cu care majoritatea cetăţenilor se confruntă şi arată iresponsabilitatea tuturor factorilor politici.

"Guvernanţii actuali nu fac decât să arate dezinteresul lor faţă de cetăţenii de rând. Dovedesc încă o dată că, în România, cei care împart, parte îşi fac şi nu îi interesează dreptatea socială. Constatăm că nu au nicio moralitate şi ar fi necesar ca toţi să îşi dea demisia. Se pare că este nevoie de o nouă revoluţie pentru normalitate", a spus Hossu.

Premierul interimar Gabriel Oprea a anunţat că indemnizaţiile lunare ale preşedintelui, prim-ministrului, preşedinţilor Parlamentului, şefilor de servicii de informaţii vor fi majorate începând din august, în baza unei ordonanţe aprobate miercuri de Guvern.

Indemnizaţiile preşedintelui, prim-ministrului şi preşedinţilor celor două Camere parlamentare vor fi majorate la 21.540 lei brut (15.108 lei net), remuneraţie acordată şi preşedintelui Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, iar salarizarea vicepremierului va fi fixată la 20.000 lei brut (14.024 lei net), au declarat surse oficiale.

Miniştrii şi alte categorii de demnitari, inclusiv şefii serviciilor de informaţii, vor primi o indemnizaţie lunară de 19.055 lei brut (13.365 lei net). În această ultimă categorie au fost incluşi şi consilierii prezidenţiali, care au rang de ministru.

În prezent, preşedintele ţării este remunerat lunar cu aproximativ 6.500 lei net, preşedinţii celor două Camere parlamentare şi prim-ministrul - cu 6.184 lei net, vicepremierul - cu circa 5.800 lei net, iar ministrul - cu 5.350 lei net.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă METEO astăzi, la Botoșani: Cod Galben de caniculă, sfaturi de la ISU pentru a face față căldurii!

astăzi, 10:23

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoșani, astăz...

Succes răsunător pentru Botoșani la Festivalul „Armonii pe Coline Ieșene”! - FOTO

astăzi, 10:13

În weekend, Iașul a devenit capitala muzicii românești, găzduind o nouă ediție a Festivalului „Armonii pe Coline Ieșene”. Peste 100 de concurenți din întreaga țar...

Lucrări la remedierea unei avarii, se întrerupe apa în mai multe localități din apropierea orașului Botoșani!

astăzi, 10:05

Nova Apaserv Botoșani informează consumatorii că, în perioada 23 iunie 2026, ora 08:00 – 25 iunie 2026, ora 18:00, vor fi executate lucrări de remediere a unei avarii apărute la condu...