Cât valorează astăzi Trabantul, „mașina de carton a săracului”: ”Când am avut nu l-am prețuit, acum aș vrea două”!

Această mașină, vândută în fostele țări socialiste, a devenit foarte apreciată de către colecționari, datorită rarității ei.

Cândva, această mașină nu era apreciată deloc, de către șoferi. Mai mult decât atât, ea era considerată a fi un vehicul atât de prost, încât devenise subiectul a nenumărate bancuri. Însă, astăzi, datorită rarității sale, Trabantul a devenit extrem de popular printre colecționari, care sunt dispuși să cheltuiască și sume importante pentru acesta!

Faimoasele mașini Trabant au fost produse între anii 1957 și 1991, în Republică Democrată Germană. Chiar și în acele vremuri, aceste autovehicule nu erau deloc apreciate de către șoferi, din cauza calității extrem de slabe pe care o aveau. Producția lor a fost oprită aproape imediat după 1991, din cauza lipsei de cerere.

 

Astăzi, lucrurile stau cu totul altfel. Această mașină, vândută în fostele țări socialiste, a devenit foarte apreciată de către colecționari, datorită rarității ei. Iar pe un grup de Facebook dedicat celor care doresc să vândă, sau să cumpere, mașini Trabant, un asftel de vehicul se vinde cu mii de euro!

Prețul incredibil al unui Trabant vechi de 34 de ani

Mașina are o vechime de 34 de ani, iar proprietarul încearcă să o vândă cu peste 6.000 de euro. „De vânzare Trabant 601 din 1990 Recondiționat, cu acte la zi! - 6.000 euro”, este menționat în anunțul de pe Facebook. Mulți internauți au reacționat imediat, după ce au văzut postarea.

„Face și 10.000 de euro din partea mea. Munca nu e plătită în România! Tatăl meu a avut trei bucăți de  Wartburg 353”, a scris un român. „Când am avut un Trabant nu l-am prețuit, iar acum aș mai vrea vreo două”, a mai menționat o altă persoană, potrivit adevarul.ro.

Unii români nu sunt de acord cu prețul

Însă, deși mulți internauți consideră că o astfel de mașină poate fi vândută chiar și cu prețuri mai mari, alții au fost mult mai critici. Acești români au vorbit despre calitatea extrem de slabă a acestei mașini est-germane.

„Atât au putut să producă comuniștii germani în timp ce frații lor din Germania Federală produceau BMW, Mercedes, Porsche, Opel și alte vehicule la care le puteai spune mașini! Trabantul era un avorton, nu mașină!”, scrie un român. „Era rușinea industriei auto. Mașina săracului. Motor de motocicletă. Era mai lung fumul la tobă decât mașina”, a mai precizat o altă persoană.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...