Cand ne-am pierdut puterea?
Stiri Botosani Monday, 15 April 2013 ActualitateCând ne-am pierdut coloana vertebrală, devenind viermi ce se hrănesc cu gunoaiele ce ne sunt aruncate de către elite? Când ne-am decis să bem drogul iluziei È™i să ne lăsăm îndreptaÈ›i către un sistem fals de siguranÈ›a? ADN-ul societății actuale menÈ›ine în servitute. Am devenit o populaÈ›ie automatizata, neinformată, îndobitocită. Ne suim în maÈ™ini, mergem la munca, ne suim în maÈ™ini iar È™i mergem acasă. Suntem prinÈ™i într-o viață mecanică…Suntem o rasa de roboti! Cel mai rău este că nici nu conÈ™tientizăm asta. Ne interesează fotbalul È™i show-rile de duzina È™i credem că trăim. Oare trăim, sau doar respiram ? Veneram ultimele gadgeturi electronice apărute ca È™i cum ele ar fi sursa noastră vitala. Ne ghiftuim cu ultimele apariÈ›ii de junk-food(mâncare nesănătoasă) precum vitele pregătite pentru măcel.
Cum ne-am predat puterea? Daca ceva ne doare, apelam la pilulele magice care au mai multe efecte secundare decât remedii. Se pare ca ne place să îmbogățim È™i să împuternicim firmele farmaceutice. Ne plângem iritaÈ›i de preturile costurilor de sănătate È™i alte taxe, dar continuam să plătim. Permitem unui sistem politic care e avariat È™i corupt să continue să ne prade È™i să ne distrugă vieÈ›ile. Contribuim cu bani mulÈ›i pentru campanii ridicole ce nu fac altceva decât să scuipe cu minciuni în noi È™i cu promisiuni deÈ™arte. Nu ne-am învățat minte ca NIMENI nu-È™i È›ine promisiunea? Noi chiar credem ca celor de la guvernare le pasa de soarta oamenilor!!! Jalnic… Suntem menÈ›inuÈ›i într-o stare de stres ce nu ne da voie să privim conÈ™tient. Trebuie să vedem doar ceea ce vor ei să vedem…menÈ›inerea stării de supravieÈ›uire… (exact ca în cazul unui animal) pentru că dacă facem asta, nu mai vedem esenÈ›a lucrurilor.
Suntem îndepărtaÈ›i cu uÈ™urință de adevăr cu ajutorul dramelor folosite pentru a distrage atenÈ›ia. Suntem dirijaÈ›i dintr-o parte în alta ca niÈ™te animalele domestice, duÈ™i de nas crezând că luptăm pentru libertate. Ironia e ca nu avem nevoie decât să fim liberi de cei ce ne induc noÈ›iunea că nu suntem liberi. Oamenii sunt menÈ›inuÈ›i într-o stare hipnotică de transă ce îi menÈ›ine tăcuÈ›i È™i adormiÈ›i. Nimeni nu vrea ca tu să È™tii de oraÈ™ele civile bombardate, nimeni nu vrea să È™tii de morÈ›ile din cauza intoxicaÈ›iei cu mâncărurile nesănătoase la fel cum nimeni nu vrea să È™tii că poliÈ›ia mondială e deja formată să preia controlul prin legi date de către ei în timp ce tu priveÈ™ti amuzat nu È™tiu ce “diva ce s-a certat cu iubitul.
Trăim într-o lume a abundentei È™i zeci de mii de oameni mor de subnutriÈ›ie… sute de tone de mâncare sunt aruncate zilnic la gunoi ( tu câtă mâncare arunci la gunoi?) iar alÈ›ii mor de foame, pentru a satisface planurile unor monÈ™trii. Asta e lumea care permite să se întâmple asta, lumea în care trăieÈ™ti TU. în secolul acesta de maxim avânt tehnologic, oamenii ucid destul de uÈ™or È™i sever alÈ›i zeci de milioane de oameni în războaie È™i conflicte . De ce ? Pentru a se crea acel sentiment de panică È™i frică ce te va È›ine închis în cutie È™i nu-ti va da voie să scoÈ›i capul pentru a vedea realitatea. Celebritatea… oamenii aflaÈ›i în spatele cortinei au aflat de mult că dacă pun pe scena o persoana îmbrăcată într-un anumit fel È™i folosind un anumit limbaj, cele aflate în sala o vor imita. Nu fi spectator! Asta e noua “religie. Nu mai vrem să avem idealuri supreme ca eroii din vechime care mureau pentru o cauza sau făceau totul pentru a schimba regimul… Nu. Noi vrem să fim ca EI… să ne îmbrăcăm cum se îmbracă ei, să vorbim ca ei, să ne purtam ca roboÈ›ii ce sunt încărcaÈ›i cu un software nou, fără, sau cu voia noastră.
Sistemul numit BANI se bazează pe "bani" care nu au existat È™i nu vor exista niciodată. Am devenit atât de separaÈ›i de lumea în care trăim, încât majoritatea oamenilor nu-È™i pun întrebarea – ce sunt banii? …pentru că persoanele ce controlează guvernele controlează È™i băncile, mare parte a legislaÈ›iilor permite băncilor să împrumute persoanele cu mai mult de 10% din cat au în depozit. La fiecare împrumut, banca are dreptul de a împrumută de zece ori valoarea existenta de fapt în depozit. Banii sunt creaÈ›i din nimic! Asta trebuie să înÈ›eleagă populaÈ›ia. Sunt creaÈ›i de persoane care nu au nevoie de bani, ci doar să deÈ›ină puterea asupra populaÈ›iei. Un sistem simplu de banca ar fi acela în care o banca ar deÈ›ine aur în valoare de un milion de dolari, de exemplu. Din acel capital acea banca ar putea împrumuta bani oamenilor È™i din dobânda aferenta s-ar crea profitul băncii din care ar putea împrumuta alte persoane. În realitate nu e aÈ™a. Banii sunt doar o iluzie!!! Ca să nu mai vorbim ca băncile nu plătesc impozit la stat…
Elita conducătoare (din orice stat) ocupa o mica parte din populaÈ›ie È™i noi le-am dăruit puterea. Ne-am vândut sufletul pentru mai multe canale de televiziune, produse inutile mai ieftine, produse inutile mai scumpe, pentru promisiunea deÈ™arta a unui trai mai bun. Ideea e să ne È›ină ocupaÈ›i cu supravieÈ›uire. Am ajuns în ziua de azi să tremuram în izmene de frică, sperând că poate ne mai putem păstra casa È™i maÈ™ina pentru încă o lună. Pe cat de mult suntem menÈ›inuÈ›i în starea de supravieÈ›uire, stresaÈ›i, concentraÈ›i pe muncă, pe ratele la bănci, pe facturile la abonamentele inutile, ei îÈ™i fac treaba liniÈ™tiÈ›i. Pană È™i cei ce au reuÈ™it să strângă ceva averi sunt îndoctrinaÈ›ii sistemului. S-a sădit dorinÈ›a de a avea mai mult… È™i mai mult È™i mai multe posesiuni.
Când ne-am predat puterea? Când ne-am pierdut calea? Când ne vom trezi? Chiar nu vedeÈ›i că diferenÈ›a între evul mediu È™i modernism tine doar de tehnologie? PoÈ›i să te împotriveÈ™ti sistemului? EÈ™ti cu adevărat liber? SunteÈ›i fericiÈ›i? Cu adevărat fericiÈ›i ? Aceasta e viaÈ›a pe care o dorim cu adevărat? Va gândiÈ›i la copiii voÈ™tri? La viitorul lor? VreÈ›i ca ei să plătească pentru datoriile È™i greÈ™elile tale? Când ne-am pierdut abilitatea de a pune la îndoiala autoritatea È™i de a cere răspunsuri clare? Vom continua să ne lăsăm înÈ™elaÈ›i sau suntem pregătiÈ›i să ne trezim È™i să ne reluam puterea? N-ai timp să te opui sistemului? Fă-ti! Alegerea iÈ›i aparÈ›ine!!!
Sursa: AICI
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)
NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚ Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati, au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...
Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!
Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...
Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!
S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.87 secunde