Duminică, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore pe numele unui bărbat de 67 ani, din comuna Rădăuți-Prut.
Botoșăneanul este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de braconaj și transportul vânatului dobândit din braconaj.
La data de 11 ianuarie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani l-au depistat pe bărbatul de 67 de ani în localitatea Rădăuți-Prut, în timp ce conducea un atelaj hipo.
În urma controlului efectuat, polițiștii au descoperit în interiorul atelajului, sub vegetația uscată, două leșuri de iepuri sălbatici și un leș de căprioară, prinse în lațuri.
Toate bunurile identificate au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J Botoșani.
