Botoșăneni salvați noaptea trecută din clădiri dezafectate, două persoane au refuzat sprijinul!

În contextul temperaturilor foarte scăzute înregistrate noaptea trecută, autoritățile botoșănene au acționat pentru salvarea oamenilor străzii expuși gerului crunt.

Pompierii, împreună cu jandarmii și polițiștii locali, au desfășurat și noaptea trecută acțiuni de identificare a persoanelor fără adăpost expuse temperaturilor scăzute. Misiunile au avut loc în municipiile Botoșani și Dorohoi.

Au fost verificate toate zonele cunoscute ca fiind frecventate de oamenii străzii, inclusiv clădirile dezafectate, fiind identificate cinci persoane. Două dintre acestea au refuzat sprijinul oferit de autorități, iar alte trei au fost transportate de echipajele SMURD și ale Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani la unități de cazare, după evaluarea stării de sănătate în Unitatea de Primiri Urgențe.

 

Acțiunile de patrulare vor continua și în nopțile următoare, în contextul în care meteorologii anunță menținerea temperaturilor foarte scăzute. Totodată, la întoarcerea din misiuni, echipajele SMURD vor verifica în continuare zonele cunoscute ca fiind frecventate de persoanele fără adăpost.

”Adresăm rugămintea tuturor cetățenilor care cunosc sau întâlnesc astfel de persoane să anunțe autoritățile. În sezonul rece, vulnerabile sunt și persoanele vârstnice care locuiesc singure, motiv pentru care recomandăm să fie vizitate sau contactate telefonic, mai ales dacă suferă de afecțiuni medicale”, au transmis reprezentanții ISU Botoșani.

În zilele și nopțile geroase se recomandă evitarea deplasărilor pe distanțe lungi, a expunerii prelungite la frig și a efortului fizic intens, deoarece acestea pot provoca probleme de sănătate.








Pentru protejarea populației, este important să fie respectate următoarele recomandări:

- îmbrăcați-vă corespunzător temperaturilor scăzute;

- pe durata deplasărilor în aer liber, mențineți mișcarea pentru a păstra căldura corporală și evitați zonele unde se pot forma țurțuri;

- nu treceți brusc din spații încălzite în medii cu temperaturi foarte scăzute;

- consumați alimente regulat și hidratați-vă corespunzător, evitând excesul de alcool și cofeină;

- protejați persoanele vârstnice, copiii, femeile însărcinate și pe cei cu probleme de sănătate;

- purtați încălțăminte cu talpă groasă și antiderapantă pentru a preveni alunecările;

- în situații de urgență, apelați numărul unic 112.

În această perioadă, este esențială respectarea măsurilor de prevenire a incendiilor în locuințe și gospodării. În sezonul rece, cele mai frecvente cauze ale incendiilor sunt coșurile de fum necurățate, instalațiile electrice improvizate sau defecte și mijloacele de încălzire lăsate nesupravegheate.

”Facem un apel la responsabilitate și la respectarea regulilor de siguranță pentru a preveni situațiile care pot pune în pericol viața și bunurile cetățenilor”, este mesajul ISU Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...