Botosaneanul Gontineac, antrenorul Stejarilor: "Sunt mândru că antrenez această echipă!"

Botosaneanul Gontineac, antrenorul Stejarilor: "Sunt mândru că antrenez această echipă!"

 ROMEO GONTINEAC  

Naţionala României a pierdut, la mare luptă, duelul de debut de la Cupa Mondială. "Stejarii" s-au înclinat în faţa Scoţiei, scor 24-34, după un meci pe care l-au dominat în multe momente.

Selecţionata "stejarilor" a fost la doar câteva minute de producerea unei prime mari surprize la Cupă Mondială de Rugby. Sâmbătă dimineaţa, la Invercargill, România a cedat în faţa Scoţiei, formaţie care nu a ratat niciodată calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, la doar zece puncte (24-34). Însă scorul e mincinos.

Elevii lui Romeo Gontineac le-au dat o replică serioasă "ciulinilor", conducând pe tabela de marcaj cu zece minute înainte de final. Tricolorii au reuşit două eseuri, prin Lazăr şi Carpo, iar pachetul de înaintare român l-a măturat pe cel scoţian pe durata întregii partide.
 
Scoţienii s-au impus pe final, Danielli reuşind două eseuri în ultimele minute ale confruntării, profitând de oboseala "stejarilor". Combinaţiile rapide ale "ciulinilor", care le-au adus renumele de "All Blacks ai nordului", au ieşit învingătoare în faţa jocului bazat pe forţă şi dăruire al românilor.

"Ne-au lipsit doar opt minute"

"Sunt mândru că antrenez această echipă naţională şi că pregătesc asemenea jucători. Am fost aproape de un rezultat mare. Ne-au lipsit doar opt minute ", a spus, după meci, selecţionerul Romeo Gontineac. Marius Tincu, căpitanul naţionalei şi cel mai bun jucător al meciului de la Invercagill, era conştient şi el de cât de aproape au fost "stejarii" de o victorie istorică.

"Am crezut prea devreme într-un succes. Păcat că s-a terminat aşa. Mă bucur însă că astăzi (n.r. - sâmbătă) am arătat lumii întregi că în România se joacă rugby adevărat. Fac public o invitaţie naţionalei Scoţiei să vină anul viitor să dispute un meci cu noi, la Bucureşti", a spus Tincu.

Jurnaliştii scoţieni au zâmbit. Le-a plăcut provocarea. Jucătorii naţionalei "ciulinelui" i-au răspuns şi ei, cu entuziasm, la propunerea Tincu: "Suntem gata să venim la Bucureşti!". Pentru "stejari" urmează du elul cu Argentina, învinsă greu de Anglia (9-13), care se va disputa sâmbătă, tot la Invercargill.


evz.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...