Botosaneanul Gontineac, antrenorul Stejarilor: "Sunt mândru că antrenez această echipă!"
Stiri Botosani Monday, 12 September 2011 ActualitateSelecţionata "stejarilor" a fost la doar câteva minute de producerea unei prime mari surprize la Cupă Mondială de Rugby. Sâmbătă dimineaţa, la Invercargill, România a cedat în faţa Scoţiei, formaţie care nu a ratat niciodată calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, la doar zece puncte (24-34). Însă scorul e mincinos.
Elevii lui Romeo Gontineac le-au dat o replică serioasă "ciulinilor", conducând pe tabela de marcaj cu zece minute înainte de final. Tricolorii au reuşit două eseuri, prin Lazăr şi Carpo, iar pachetul de înaintare român l-a măturat pe cel scoţian pe durata întregii partide.
Scoţienii s-au impus pe final, Danielli reuşind două eseuri în ultimele minute ale confruntării, profitând de oboseala "stejarilor". Combinaţiile rapide ale "ciulinilor", care le-au adus renumele de "All Blacks ai nordului", au ieşit învingătoare în faţa jocului bazat pe forţă şi dăruire al românilor.
"Ne-au lipsit doar opt minute"
"Sunt mândru că antrenez această echipă naţională şi că pregătesc asemenea jucători. Am fost aproape de un rezultat mare. Ne-au lipsit doar opt minute ", a spus, după meci, selecţionerul Romeo Gontineac. Marius Tincu, căpitanul naţionalei şi cel mai bun jucător al meciului de la Invercagill, era conştient şi el de cât de aproape au fost "stejarii" de o victorie istorică.
"Am crezut prea devreme într-un succes. Păcat că s-a terminat aşa. Mă bucur însă că astăzi (n.r. - sâmbătă) am arătat lumii întregi că în România se joacă rugby adevărat. Fac public o invitaţie naţionalei Scoţiei să vină anul viitor să dispute un meci cu noi, la Bucureşti", a spus Tincu.
Jurnaliştii scoţieni au zâmbit. Le-a plăcut provocarea. Jucătorii naţionalei "ciulinelui" i-au răspuns şi ei, cu entuziasm, la propunerea Tincu: "Suntem gata să venim la Bucureşti!". Pentru "stejari" urmează du elul cu Argentina, învinsă greu de Anglia (9-13), care se va disputa sâmbătă, tot la Invercargill.
evz.ro
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!
O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...
DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)
În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...
A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!
În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.10 secunde