Biciclist oprit de polițiști în trafic, la Dorohoi: Avea alcoolemie 2,2 mg/l alcool pur în aerul expirat!

Un biciclist a fost oprit de polițiști pentru control, pe Bulevardul Victoriei din municipiul Dorohoi.

În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 2,22 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 1215 lei.

De asemenea, polițiștii spun că bicicleta nu îndeplinea condițiile minime de siguranță. Concret, nu avea dispozitiv de frânare eficace, nu avea sistem de direcție adecvat și nu era echipată cu sistem de avertizare sonoră.

”Siguranța în trafic este responsabilitatea tuturor, indiferent de mijlocul de deplasare! Chiar dacă mergem pe bicicletă, regulile de circulație și echiparea corespunzătoare sunt esențiale”, transmit reprezentanții IPJ Botoșani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Povestea impresionantă a botoșăneanului Petru Gherasim, șef de promoție la Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

astăzi, 10:04

Avangardist, cu o gândire originală și o sensibilitate intelectuală care îmbină rigoarea academică cu spiritul creativ, Petru Gherasim este șeful de promoție al Facultății de Lite...

Trei polițiști de frontieră din Botoșani au lăsat uniforma și au alergat la Maratonul Nordului!

astăzi, 09:27

În weekend, trei polițiști de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Botoșani au lăsat uniforma pentru câteva ore și au îmbrăcat echipamentul d...

Pepenii falși de Dăbuleni invadează piețele, sesizări (și) din Botoșani: Fermieri filmați în timp ce cumpărau marfa din supermarket!

astăzi, 08:47

Primarul din Călărași, județul Dolj, o localitate din care pleacă primii pepeni verzi autohtoni către piață, atrage atenția că va verifica certificatele și atestatele de producător, la ses...

-->