Beat la volan, a accidentat un pieton, apoi a părăsit locul faptei!

Pentru faptele sale, șoferul va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică peste limita legală şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie.

Luni, în jurul orei 17.10, Sergiu B., de 37 ani, cetăţean moldovean, posesor al unui permis eliberat de autorităţile italiene, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 282, în localitatea Todireni, a surprins și accidentat pe Liviu Georgel L., de 38 ani, care se deplasa neregulamentar pe partea carosabilă, în calitate de pieton, iar după producerea accidentului conducătorul auto a părăsit locul faptei.

Victima a fost transportată la Spitalul Judeţean Botoşani, unde a primit îngrijiri medicale, fără a rămâne internată.

Autorul accidentului a fost depistat de poliţişti la scurt timp după producerea accidentului. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentraţie de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat, recoltându-i-se şi probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de Sergiu B. se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică peste limita legală şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...