Bataie pe viitoarea regiune: Dorohoianul Nichita vrea sa conduca Moldova!
Stiri Botosani Friday, 2 November 2012 ActualitateCurierul de Iasi, ziarul Primariei iesene, a publicat un material care abordeaza problema regionalizarii, actualul primas al Iasului, Gheorghe Nichita, aparand fotografiat cu harta regionalizarii in brate.
"Fara îndoiala, în România avem nevoie de regionalizare. Nu una pe criterii etnice, ci una bazata pe ratiuni economice si administrative. În acest context, Iasul are sansa de a deveni capitala regionala. Din aceasta postura, vom avea un altfel de dialog cu marile orase europene, la un nivel apropiat. De asemenea, vom putea accesa fonduri europene consistente pe care le vom gestiona într-un mod mult mai eficient. Practic, cu cât o regiune este mai mare, cu atât creste eficienta utilizarii fondurilor accesate. Iasul are o expertiza de neegalat în atragerea si utilizarea resurselor financiare nerambursabile, iar acest lucru ne avantajeaza în atingerea scopului nostru de a deveni capitala regionala", a precizat primarul Iasului Gheorghe Nichita, in articolul mentionat.
Potrivit oficialilor guvernamentali, prin programul de finantare pe care-l pregateste UE pe intervalul 2014 - 2020 ar putea fi atrase fonduri colosale la nivelul celor opt regiuni: 35 de miliarde de euro. Conform Buna Ziua Iasi, ca "sef" al regiunii, Nichita s-ar vedea cu fraiele in maini peste bugetele a sase judete dar si a 4,4 miliarde de euro de la UE.
Reafirmarea pretentiilor Iasului de a redeveni capitala apar dupa ce recent, la Suceava, Gheorghe Flutur a facut o declaratie razboinica. "Voi fi necrutator cu indiferenta unora care se pregatesc sa dea capitala de regiune Iasului, si pentru asta va trebui sa luptati si dumneavoastra. Suceava merita sa fie! Noi am mai dat odata capitala Iasului si-au dat-o Bucurestiului, in istorie", a precizat liderul sucevean al PDL.
Modelul cu opt regiuni sustinut de USL are la baza modelul frantuzesc. In Franta, la nivel regional exista unitati administrate de organisme alese prin vot de catre cetateni, activitatea fiind desfasurata partial pe baza de autofinantare. Conform proiectului, srie bzi.ro, actualul Senat ar deveni o camera a reprezentantilor locali. Proiectul de regionalizare al USL prevede infiintarea unui Consiliu Regional peste administratiile locale deja existente, prezentarea unei formule clare a modului in care va fi structurat aparatul administrativ fiind amanata pana dupa alegerile parlamentare.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...
Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!
O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...
DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)
În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.05 secunde