Băsescu, despre relaţia cu PDL: Ne-am ÎNŞELAT reciproc. M-a ŞOCAT refuzul de renumărare a voturilor

PreÅŸedintele Traian Băsescu a declarat, miercuri seara, la B1, că a rămas surprins de faptul că la ConvenÅ£ia PDL s-a refuzat cererea de renumărare a voturilor, completând că el ÅŸi PDL nu mai pot fi parteneri întrucât obiectivele sale sunt diferite de cele ale partidului. "Port multă dragoste PDL, dar nu pot lucra cu această echipă", a mai zis Băsescu.
 
"Cred că ne-am înÅŸelat unul pe altul. În ultimii doi ani, probabil că ne-am înÅŸelat reciproc. Eu, sperând că partidul acceptă procesul de reformă", a spus Băsescu, referindu-se la relaÅ£ia din el ÅŸi PDL.
 
Åžeful statului a completat că "port multă dragoste PDL-ului, dar nu pot lucra cu această echipă" condusă de Vasile Blaga, pe care l-a acuzat că în timpul campaniei pentru ÅŸefia PDL a lansat mers pe mesajul "Am ajuns aici din cauza lui Băsescu".
 
"Unul din candidaÅ£i cu echipa lui au dus o precampanie, în mod deosebit, în care targetul principal a fost: `am ajuns aici din cauza lui Băsescu, Boc ÅŸi a măsurilor de austeritate", "Băsescu ne face dosare". Drept pentru care, dacă vă aduceÅ£i aminte, cu suficient timp înainte am spus că dacă va fi Vasile Blaga (preÅŸedintele PDL - n.r.) încetează cooperarea noastră", a spus Băsescu, menÅ£ionând că el ÅŸi PDL nu mai pot fi parteneri, pentru că obiectivele sunt diferite.
 
"În ceea ce priveste PDL, nu mai mai tem de nimic.Partidul asta mi-a dat mie enorm, dar nici eu nu i-am dat puÅ£in. Nu m-am amestecat în politca internă a PDL, dar dacă unii confundă partidul cu guvernul e treaba lor", a mai spus Băsescu.

Întrebat dacă declaraÅ£ia sa de sâmbătă seară de pe Facebook, Băsescu a replicat: "Nu ÅŸtiu dacă vă daÅ£i seama ce sentiment mi-a produs o sală în care se huiduia, confetti, ciobănaÅŸul ÅŸi alÅ£ii care contestau la microfon...A fost pentru mine picătura care a umplut paharul. Nu mai avea nimic din eleganÅ£a PDL, din decenÅ£a PDL în a se manifesta ÅŸi trebuie să vă spun că m-a ÅŸocat refuzul de renumărare a voturilor. (...) Deci, în democraÅ£ie, mai ales la o competiÅ£ie în care cei doi competitori sunt cap la cap, a nu număra la cererea unuia dintre ei ÅŸi dacă nu are elemente, chiar dacă vreÅ£i în numele democraÅ£iei când din 4.600 de voturi câÅŸtigi cu 36 de voturi, în numele democraÅ£iei conteÅŸti ÅŸi spui hai să mai numărăm odată cele 4.600 de voturi. Era o chestiune de o oră ÅŸi se închidea democratic".
 
"M-a şocat refuzul de renumărare a voturilor", a spus Băsescu.

PreÅŸedintele Traian Băsescu a afirmat sâmbătă seară, într-un mesaj video postat pe Facebook, că a văzut rezultatul ConvenÅ£iei PDL ÅŸi că "modul cum nu au înÅ£eles să fie democraÅ£i" îl face să spună "definitiv ÅŸi pentru totdeauna" "Adio, Partid Democrat", "Adio, PDL!".
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tânăr înecat, noaptea trecută, într-un iaz din Guranda. A intervenit (și) un polițist! (VIDEO)

astăzi, 12:06

Atunci când fiecare secundă contează, implicarea È™i spiritul de echipă pot face diferenÈ›a dintre viață È™i moarte. În noaptea de 27 înspre 28 iunie, în timpul ex...

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...