Bani plătiți în plus de Primăria Botoșani la gaz din cauza necunoașterii legii!

  Primăria Botoșani a plătit iarna trecută bani în plus către furnizorul de gaz pentru încălzirea unităților de învățământ, sanitare și de asistență socială din municipiu.

 Potrivit unui raport al Curții de Conturi suma plătită în plus de municipalitate este nici mai mult, nici mai puțin de 366.000 de lei.

Potrivit inspectorilor Curții de Conturi, ceea ce s-a întâmplat la Botoșani este un fenomen generalizat la nivelul majorităţii unităţilor administrativ-teritoriale care “exemplifică sugestiv dezinteresul pentru cheltuirea banului public şi necunoaşterea prevederilor legale este acceptarea şi achitarea facturilor aferente consumului de energie, respectiv gaz natural utilizat pentru încălzirea spaţiilor destinate desfăşurării procesului de învăţământ, sanitar şi asistenţă socială, emise de societatea E.ON Energie România SA, în condiţiile în care legea prevede scutirea de la plata accizelor aferente consumurilor de gaze naturale pentru instituţiile de învăţământ, asistenţă socială şi spitale, prin facturarea consumurilor fără accize."

Cu toate acestea, furnizorul de gaze nu a acordat scutirea directă, calculând şi incluzând în facturile emise contravaloarea accizelor aferente, entităţile acceptând şi plătind integral valoarea facturii, lucru care a grevat bugetele instituţiilor publice de fonduri însemnate care puteau avea altă destinaţie.

Botoșaniul se numără printre administrațiile publice locale care a plătit cea mai mare sumă, care acum trebuie recuperată de la E.ON Gaz.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...