Axinte: "Trebuie sa schimbam strategia de lupta sindicala!"

Axinte: "Trebuie sa schimbam strategia de lupta sindicala!"

 LIVIU AXINTE  

Presedintele Ligii Sindicatelor din Invatamant, Liviu Axinte, sustine ca noua lege privind salarizarea personalului din Educatie nu face altceva decat sa ii blocheze pe profesorii din judetele Botosani si Suceava, care au castigat in instanta cresterile salariale.

Pe de alta parte, Liviu Axinte sustine ca tot mai multe voci cer invatamant de calitate, insa nu se creeaza si conditiile pentru ca profesorii sa isi desfasoare asa cum ar trebui activitatea, facand referire in special la partea salariala, fiind unele cadre didactice ale caror lefuri abia le asigura traiul zilnic.

Liviu Axinte spune ca deocamdata se analizeaza daca luni, cand Guvernul isi va asuma raspunderea pe legea care plafoneaza salariile profesorilor, va fi organizat un protest la Botosani.

"Nu am stabilit pana la aceasta ora daca vom face un protest luni, la ora 16.00, cand stim ca isi asuma raspunderea Guvernul pe Legea privind salarizarea profesorilor in anul 2011, de fapt legea privind blocarea profesorilor din Botosani si Suceava.  Ei zic ca nu o sa fie bani pentru a se aplica Legea 221. Este o scuza jalnica ca nu sunt bani, pentru orice nu sunt bani, in acelasi timp vedem risipa banului peste tot. Se doreste o aplatizare a salariilor si tragerea veniturilor cat mai jos, insa in niciun caz acest lucru nu va duce la cresterea calitatii in invatamant. Cred ca intentia Guvernului, care isi asuma aceasta lege, este doar de a nu mai avea nicio rezistenta din partea sindicatelor, care au blocat in ultima perioada Guvernul, prin actiunile in instanta", a declarat Liviu Axinte, liderul LSI Botosani.

Totodata, liderul LSI sustine ca pe viitor va trebui regandita si miscarea sindicala.

"Trebuie sa regandim miscarea sindicala, sa schimbam strategia de lupta sindicala, sa o actualizam la ceea ce va fi legiferat de acum inainte, sa vedem daca vom mai putea sa avem un cuvant de spus in viata sociala sau nu. Din ‘90 incoace miscarea sindicala a fost gandita gresit si actiunile sale au fost destul de slabe, sau din contra poate chiar miscarea sindicala a deranjat atat de mult puterea incat acum vine cu aceste solutii care sa blocheze de fapt derularea actiunilor sindicale. Sindicatele au obtinut cadrul legal in care oamenii sa isi manifeste nemultumirea sau multumirea, dupa caz, insa exista o lipsa de atitudine civica a oamenilor si tocmai aceasta lipsa de atitudine civica ii va costa", a adaugat Liviu Axinte.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...