Autoturisme pierdute pentru trafic de ţigări

Poliţiştii de frontieră botoşăneni împreună cu lucrătorii vamali au descoperit în cursul zilei de sâmbătă, ascunse sub rezervor precum şi în bagajele personale, mai multe pachete de ţigări, care urmau a fi introduse în ţară prin sustragerea de la controlul vamal.

În data de 10.09.2011, în jurul orelor 15.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, s-a prezentat pentru a intra în ţară Daniela I., cetăţean slovac, în vârstă de 31 ani, pasager într-un autoturism marca VW, înmatriculat în Slovacia.

La controlul de frontieră, în baza analizei de risc, echipa comună de control formată din lucrători vamali şi poliţişti de frontieră a descoperit ascunsă în bagajele personale cantitatea de 3.200 ţigarete, marca Marlboro, care aveau timbru de Republica Moldova.

Inspectorii vamali au luat măsura ridicării, în vederea confiscării a ţigărilor, în valoare de aproximativ 700 lei, iar persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional cu amendă de 5.000 lei. De asemenea, autovehiculul a fost indisponibilizat până la plata amenzii.

În aceeaşi zi, în jurul orei 18.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuţi Prut, s-a prezentat pentru a intra în ţară Ilie G., cetăţean român, în vârstă de 36 ani, la volanul unui autoturism marca Dacia, înmatriculat în România.

La controlul de frontieră, în baza analizei de risc, echipa comună de control formată din lucrători vamali şi poliţişti de frontieră a descoperit ascunsă sub rezervorul de combustibil cantitatea de 3.300 ţigarete, marca Monte Carlo, care aveau timbru de Republica Moldova.

Inspectorii vamali au luat măsura ridicării, în vederea confiscării a ţigărilor, în valoare de aproximativ 710 lei, iar persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional cu amendă de 5.000 lei. De asemenea, autovehiculul a fost indisponibilizat până la plata amenzii.

A trecut Prutul pentru a pescui în Moldova

Poliţiştii de frontieră botoşăneni au întocmit dosar penal pe numele unui bărbat, care a trecut ilegal frontiera de stat dintre România şi Moldova, peste râul Prut, pentru a pescui în apele teritoriale ale statului vecin.

În data de 09 septembrie 2011, în jurul orei 17.00, poliţiştii de frontieră de la Sectorul Poliţiei de Frontieră Stânca au observat un bărbat, de aproximativ 39 de ani, suspect că ar fi trecut frontiera de stat cu barca pneumatică pentru a pescui în apele teritoriale  ale R. Moldova.

Echipajul PF a reţinut persoana, iar pe durata cercetărilor s-a constatat că acesta se numeşte Costel G., are 39 de ani şi este cetăţean român. Bărbatul a declarat poliţiştilor de frontieră că a trecut ilegal frontiera de stat dintre România şi Moldova, cu scopul de a pescui. Poliţiştii de frontieră au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru trecere ilegală a frontierei de stat.


 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...