Asasinul micutului Sebastian a vrut să omoare toată familia

Anchetatorii care se ocupă de cazul micuţului Sebastian Lupescu, decedat după ce a mâncat bomboane otrăvite, sunt convinşi că, în curând, îl vor identifica pe asasin. Potrivit publicaţiei Il Giornale di Sicilia, ar putea fi vorba chiar de mai multe persoane responsabile de omucidere voluntară.
 
Asasinul (sau asasinii) şi-a pregătit minuţios acţiunea: bomboanele de ciocolată fuseseră desfăcute cu grijă, iar în interior a fost injectat, cu o seringă, Carbofuran, un pesticic puternic, a cărui vânzare a fost interzisă în Uniunea Europeană încă din 2009. Apoi, criminalul a lipit cu bandă adezivă bomboanele şi le-a pus într-o pungă. Aceeaşi operaţie a fost făcută şi cu o sticlă cu vin, cumpărată cu câteva zile înainte dintr-un supermarket din localitate. De asemenea, au fost adăugate în punga cu "cadouri" şi trei portocale tratate cu aceeaşi substanţă letală.
 
Părinţii celor trei fraţi, Daniel Lupescu şi Maria Tache, au povestit anchetatorilor cum au găsit acea pungă, în cursul zilei de 8 martie. Au crezut că e vorba de un cadou.
 
Copiii, când au descoperit bomboanele de ciocolată, nu au dat atenţie bandei adezive şi au mâncat ciocolata. Cel mai mic a înghiţit două bomboane şi s-a simţit imediat rău: nu s-a mai trezit din comă. Ceilalţi doi, Alexandru şi Ionuţ, s-au salvat ca prin minune.
 
E vorba de o răzbunare: anchetatorii au ajuns la această concluzie, după ce au vorbit cu părinţii disperaţi, cu vecinii şi rudele victimelor. Cineva a vrut să-i pedepsească pe toţi membrii familiei de români.
 
Daniel şi Maria lucrau în agricultură şi doar în urmă cu puţin timp reuşiseră să-şi intregească familia, aducându-şi din ţară cei trei copii.
 
După ce au analizat ambalajul bomboanelor şi conţinutul alimentelor din punga lăsată în faţa casei, şi după discuţiile purtate cu părinţii băiatului, anchetatorii sunt convinşi că sunt pe urmele asasinului şi în scurt timp vor rezolva cazul.
 
Între timp, corpul lui Sebastian a fost încredinţat familiei, pentru înmormântare. Primarul oraşului Naro, Pippo Morello, a declarat că va contribui la repatrierea corpului neînsuflețit.
 
Sebastian va fi condus pe ultimul drum în următoarele zile și va fi înmormântat în județul Iași, de unde sunt originari părinții.

gazetaromaneasca.com

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...