APM Botoșani: Campanie de informare cu privire la necesitatea eradicării ambroziei!

Aceasta trebuie distrusă în perioada de dezvoltare cuprinsă între răsărire și apariția primelor inflorescențe, respectiv până la data de 30 iunie a fiecărui an. 

Agenția pentru Protecția Mediului Botoșani a demarat în aceste zile, campania de informare și conștientizare a autorităților locale, instituțiilor și populației cu privire la necesitatea eradicării ambroziei (Ambrosia Artemisiifolia), ca urmare a răspândirii exagerate a acestei plante.

Ambrozia, cunoscută și sub denumirile populare: iarba de paragină, iarba pârloagelor sau floarea pustiei, în funcție de zonă, este una dintre cele mai invazive plante existente pe teritoriul ţării noastre, fiind extrem de adaptabilă la condiţiile pedoclimatice. Aceasta crește spontan pe terenurile necultivate, de-a lungul căilor ferate, a drumurilor, pe marginea apelor curgătoare, a lacurilor, pe marginea pădurilor, în apropierea dărâmăturilor, respectiv pe terenurile lipsite de vegetație și prost întreținute, dar și în grădini și parcuri neîngrijite, pe șantierele de construcții, în zone unde s-a depozitat pământ excavat, în culturile de cereale şi de floarea-soarelui, producând pagube semnificative de recoltă.

 

Conform legislației actuale, proprietarii sau deţinătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigaţii şi ai bazinelor piscicole au obligaţia să desfăşoare lucrări de prevenire, combatere şi distrugere a buruienii ambrozia.

Aceasta trebuie distrusă în perioada de dezvoltare cuprinsă între răsărire și apariția primelor inflorescențe, respectiv până la data de 30 iunie a fiecărui an. În cazul reapariției focarelor de infestare se recomandă efectuarea repetată a lucrărilor de combatere pe întreaga perioadă a anului, evitându-se astfel apariția inflorescențelor.

"Instituția noastră a informat principalii responsabili la nivel local și județean, respectiv primăriile, SGA, Căi Ferate, DJDP, SDN, cu privire la necesitatea luării unor măsuri concrete pentru a eradica și preveni răspândirea acestei specii invazive. Luarea acestor măsuri este cu atât mai necesară cu cât, în ultima perioadă, s-au înmulțit sesizările primite din partea cetățenilor cu privire la existența unor terenuri și chiar gradini invadate de această buruiană, situație ce produce un disconfort semnificativ locuitorilor din zona respectivă." , au declarat reprezentanții APM Botoșani.      

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Povestea impresionantă a botoșăneanului Petru Gherasim, șef de promoție la Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

astăzi, 10:04

Avangardist, cu o gândire originală și o sensibilitate intelectuală care îmbină rigoarea academică cu spiritul creativ, Petru Gherasim este șeful de promoție al Facultății de Lite...

Trei polițiști de frontieră din Botoșani au lăsat uniforma și au alergat la Maratonul Nordului!

astăzi, 09:27

În weekend, trei polițiști de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Botoșani au lăsat uniforma pentru câteva ore și au îmbrăcat echipamentul d...

Pepenii falși de Dăbuleni invadează piețele, sesizări (și) din Botoșani: Fermieri filmați în timp ce cumpărau marfa din supermarket!

astăzi, 08:47

Primarul din Călărași, județul Dolj, o localitate din care pleacă primii pepeni verzi autohtoni către piață, atrage atenția că va verifica certificatele și atestatele de producător, la ses...

-->