Anul nou chinezesc pune la colt criza economica. Semnul sub care trecem, bivolul, aduce garantat prosperitate, optimism si putere. Chinezii ne asigura ca dupa un an rau, cum a fost 2008, urmeaza cu siguranta unul mult mai bun.
Daca in 2008 sobolanul ne-a cam pricopsit cu datorii si greutati, bivolul ne reda speranta. Asa ca despre noul an chinezesc, numai de bine.
"Dezastrele naturale si alte evenimente tragice au avut loc anul trecut. Cred ca dupa rau urmeaza bine, asa cum spunem noi in Taoism. Anul bivolului va fi unul prosper", ne asigura Lou Jiayong, preot taoist.
Cu gandul la prosperitatea, optimismul si puterea pe care le-o va aduce bivolul in 2009, chinezii au cam uitat de criza, desi economia lor a atins o scadere istorica.
Ca sa petreaca anul nou cum se cuvine, chinezii nu se uita la bani. La mare cautare sunt decoratiile cu bivoli, dar si cele traditionale, in rosu si galben. Culori ce tin raul departe si simbolizeaza bucurie si sanatate.
De pe masa de sarbatoare n-o sa lipseasca, fireste, nici carnea de vita. Ramane de vazut daca bivolul va pune la pamant greutatile financiare.
Dupa calendarul traditional, chinezii sarbatoresc anul nou peste doua zile. Si o vor tine tot intr-o petrecere doua saptamani. Duminica noapte intram in noul an chinezesc. Anul Bivolului.
Anul bivolului ne scapa de criza!
Stiri BotosaniSâmbătă, 24 Ianuarie 2009Actualitate10 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
772
772
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
75
75
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
299
299
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...