Antonescu: Nu se justifica o pozitie a Parlamentului fata de steagul secuiesc
Stiri Botosani Monday, 18 February 2013 Actualitate"Nu trebuie sa ne comportam ca o tara mica, suntem o tara suficient de mare si de puternica astfel incat sa facem respectate drepturile Romaniei pe teritoriul Romaniei. Lucrurile sunt clare: oricine poate sa arboreze steagul secuiesc sau steagul albanez sau steagul catalan oriunde doreste", a spus Crin Antonescu, citat de ziare.com.
Pe de alta parte, liderul senatorilor liberali, Puiu Hasotti, este de parere ca grupul parlamentar de prietenie Romania-Ungaria trebuie desfiintat, iar relatiile parlamentare intre cele doua tari, inghetate, daca Budapesta continua "manifestarile ostile" la adresa Romaniei.
"Trebuie sa ne pastram calmul, asta neinsemnand ca trebuie sa toleram astfel de manifestari ostile Romaniei si poporului roman, fie ca vin din tara, de exemplu Laszlo Tokes, fie ca vin de la Budapesta. Trebuie sa avem o atitudine ferma. Sigur, trebuie sa tinem cont ca sunt alegeri si partidele au nevoie de acest discurs ultranationalist, care din pacate, la Budapesta este mult-mult prea des si mult prea puternic folosit", a spus fostul ministru al Culturii, pentru RFI Romania.
Senatorul PNL prezinta masurile pe care le-ar putea lua Parlamentul Romaniei.
"Din punctul meu de vedere, va trebui ca Parlamentul Romaniei sa se adreseze Parlamentului maghiar si sa spuna ca la cea mai mica dovada de ostilitate fata de Romania si de romani, vom lua si noi masurile care se impun. Prima masura care trebuie luata este desfiintarea grupului de prietenie cu Ungaria. A doua masura, inghetarea tuturor relatiilor parlamentare intre cele doua tari. Sigur ca aceste masuri trebuie discutate, trebuie agreate, trebuie conjugate cu ceea ce face Ministerul Afacerilor Externe. Insa ca parlamentar, va spun ca in situatia in care Parlamentul maghiar nu revine la atitudini corecte, europene, care sa nu jigneasca poporul roman si Romania, prima chestiune, inghetarea tuturor relatiilor si desfiintarea comisiei de prietenie cu Ungaria. Avem cu o suta de tari comisii de prietenie, n-o sa avem cu Ungaria. Sper ca vor intelege cei de la Budapesta mesajul Parlamentului Romaniei, ca altceva nu avem ce face", a spus Puiu Hasotti, conform sursei citate.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!
O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...
DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)
În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...
A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!
În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.65 secunde